Dvoukola pro nevidomé

-------------------
ČT 1
12.08.2020 18:00 Události v regionech - Brno
 

Jakub VÁCHA, moderátor
Další téma, po celý týden se na Břeclavsku prohání peloton cyklistů na dvou kolech, vedla vidícího cyklisty na každém z nich jede i nevidomý. Organizátoři tu pořádají třináctý ročník mezinárodního soustředění na tandemových kolech. Účastní se ho na 40 sportovců z Česka a Německa.

Aneta MATYŠOVÁ, redaktorka
Nachystat kolo, rozcvičit se, sbalit vodu, oplatku a může se vyrazit. Dnes je v plánu na tandemech ujet zhruba 50 km.

Jiří REICHEL, organizátor
Vepředu je vidící cyklista, říkáme tomu pilot, vzadu je nevidomý spolujezdec, oba dva samozřejmě šlapou a ten pilot k tomu ještě řídí a také informuje o tom, co je možno zajímavého vidět.

Aneta MATYŠOVÁ, redaktorka
Sám Jiří Reichel začal mezinárodní tandemové soustředění spolupořádat už před 13 lety. Po ztrátě zraku mu totiž sportování chybělo, a právě jízda na dvou kolech je vedle kuželek nebo plavání oblíbeným sportem nevidomých. Má ale svá specifika.

Jiří REICHEL, organizátor
Je důležité právě zase domluvit si s tím spolujezdcem nevidomým nástup na kolo, rozjezd, raz, dva, jedeme a šlápnout do toho.

Aneta MATYŠOVÁ, redaktorka
Na letošní ročník přijelo 40 účastníků z Česka i Německa, mezi nimi I Josef Stiborský a Karel Novák, přestože jsou oba zdatní cyklisté, na dvoukole spolu jezdí letos poprvé.

Josef STIBORSKÝ, účastník soustředění
Já na tandemu jezdím už takových 45 let, ale teď pravda, v poslední době jsem neměl žádného solidního řidiče, tak jsem nějaký rok nejezdil.

Karel NOVÁK, účastník soustředění
My jsme sehraní v tomhle tom, a myslím, že nám to funguje parádně, a jezdí se mi s ním fakt výborně.

Aneta MATYŠOVÁ, redaktorka
Účastníky soustředění na tandemech dnes čeká výlet do Valtic. Po večerech pak hrají stolní hry nebo pořádají workshopy zaměřené na inkluzivní vzdělávání. Lokality pro soustředění se každý rok střídají, cyklističtí nadšenci tak příští rok vyrazí objevovat Čechy. Nebude, mezi nimi chybět ani duo Josef Stiborský a Karel Novák. Aneta Matyšová, Česká televize.

Klíčová slova: