Dostal v Egyptě trombózu. Stálo to přes osm set tisíc korun

Chystáte se na zahraniční dovolenou? Pak rozhodně nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění. Jinak si místo hezkých vzpomínek můžete přivést až milionové dluhy za léčebné výlohy nebo zásah záchranářů. Bez pojištění také riskujete vysoké doplatky za důležité léky, nemluvě o nákladech za hospitalizaci nebo možný převoz do vlasti.

Na letní dovolenou do zahraničí míří stále více Čechů. Rok od roku tak stoupá i počet lidí, kteří tam musí řešit nějaké potíže. Podle statistiky České asociace asistenčních společností (ČAAS) využilo pomoci asistence v minulém roce již 85 tisíc turistů. Například ERV Evropská tak řeší desítky tisíc škod ročně, Kooperativa okolo sedmi tisíc. "90 procent z nich připadá na riziko léčebných výloh," upozorňuje Milan Káňa z Kooperativy. A stejně je tomu u dalších pojišťoven.  
Totéž potvrzují asistenční služby. "Mezi nejčastější služby, které poskytujeme, patří vyhledání vhodného lékařského zařízení, zajištění lékařského ošetření a repatriace klienta zpět do vlasti," říká Marek Jaroš, člen prezidia ČAAS a generální ředitel asistenční společnosti Global Assistance.  
Nejvíce případů přitom připadá na tradiční dovolenkové destinace jako je Chorvatsko, Itálie, Rakousko, Slovensko, Řecko, Španělsko, Turecko, Egypt a Tunisko. Ze zámořských destinací pak nadále dominují USA a Thajsko, každoročně řeší pojišťovny případy i v nejrůznějších exotických zemích.  Léčba v zahraničí se může šplhat do milionů
V těchto vzdálených destinacích se ovšem úhrada za léčbu a zvláště repatriaci, tedy transport do vlasti, může vyšplhat do astronomických výšin. Příkladem může být nehoda motorkáře ve Vietnamu, který řešila Česká pojišťovna. Motorkář musel být repatriován do...

 

Klíčová slova: