Český student vymyslel aplikaci, která zachraňuje životy
Aplikaci Záchranka v Česku používá téměř 900 tisíc lidí, pomáhá i Rakušanům a brzy začne i Maďarům. Na začátku všeho přitom stála jedna bakalářská práce. Tu v roce 2012 sepisoval Filip Maleňák (28).
Tehdy studoval na brněnském Vysokém učení technickém obor s poněkud krkolomným názvem: biomedicínská technika a bioinformatika. "Je to obor, který spojuje lékařství a moderní technologie," vysvětluje. Tomu odpovídalo i téma jeho bakalářské práce.
"Řada z nás už tehdy měla chytrý telefon. Ten sice měl GPS navigaci, ale když jste volali na zdravotnickou záchrannou službu, nedokázal jí jednoduše předat vaše souřadnice," vzpomíná.
V budoucnu namíříte telefon na zraněného a operátor uvidí na počítači to, co vy
FOTO: Archiv Záchranka
Způsoby, jak by to šlo změnit, se staly tématem jeho bakalářky. "Táta ve svém zaměstnání pracuje na informačních systémech právě pro záchranky," vysvětluje, odkud také bral inspiraci. Ve své závěrečné práci tak popsal způsoby, jakými může raněný člověk předat záchranné službě důležité informace, a sám navrhl i jedno řešení: aplikaci do chytrého mobilního telefonu.
Tři důležité otázky
"Když zavoláte na číslo 155, položí vám tři základní otázky: kde se to stalo, co se stalo a komu se to stalo." Předávání informací však může být zdlouhavé, pacient je často dezorientovaný. Jindy banální konverzace se může zkomplikovat.
ČTĚTE TAKÉ:
Italské vinohrady jsou dražší než ostrovy v Karibiku
Mistrovství, kde zvítězí nejpomalejší, vyvrcholí ve Splitu
Maleňák přišel s řešením. Do aplikace předem vyplníte své jméno, kontakt na blízké i informace o nemocech jako diabetes nebo onemocnění srdce. Pokud byste zavolali o pomoc přes aplikaci, uviděl by operátor zdravotnické služby tyto údaje okamžitě na svém počítači.
"Zároveň by se mu odeslala informace o vaší poloze, buď přes...