Češka vymyslela navigační nákrčník pro nevidomé. Vyhrála s ním největší designérskou soutěž na světě

Navrhovat zdravotní pomůcku bylo jejím snem, který se jí podařilo uskutečnit ve třetí ročníku na pražském ČVUT. Za bakalářský projekt, nákrčník pro nevidomé Cles neboli Clever Seek, získala Tereza Vacková na prestižní designové soutěži Taiwan International Student Design Competition první místo.

V současnosti nevidomí převážně používají navigační aplikaci v telefonu. Tu ale vzhledem ke svému hendikepu nemohou využít za chůze a nepřesné je i míření kamery. CleS proto přináší vylepšení.
"CleS je externí zařízení, které přes wifi a bluetooth ovládá aplikaci v telefonu. Nevidomý se přes nákrčník, respektive přes aplikaci, může dovolat asistentovi a požádat ho například o hlasový popis cesty na adresu, kde ještě nikdy nebyl. Asistent také může zapnout sklopnou kameru v nákrčníku a pozorovat, co se před nevidomým nachází a pomoci mu v problematických situacích," vysvětluje pro deník E15 Tereza Vacková.
Kromě zmíněných bezdrátových technologií návrh Vackové disponuje kamerou s optickou stabilizací v pravém laloku nákrčníku a matricí s infra LED pro noční vidění v levém laloku. Přenos dat do...

 

Klíčová slova: