Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10. Jak funguje zařízení, které zapomnělo požádat o 48 milionů?

Málokomu z Prahy unikla kauza, při níž bývalý ředitel Centra sociální a ošetřovatelské pomoci (CSOP) "zapomněl" požádat o dotaci ve výši 48 milionů korun. Co s ovšem málokde uvádělo – k čemu toto specifické zařízení slouží. Nejedná se vyloženě ani o domov seniorů, ani o léčebnu dlouhodobě nemocných či hospic. Jak toto mnohostranné zařízení funguje?

"Slavné" CSOP se rozkládá v několika budovách s různým zaměřením. Nezisková organizace zřizovaná Prahou 10 provozuje celkem tři domovy pro seniory, dva specializované domovy se zvláštním režimem a v neposlední řadě tzv. Dům spokojeného žití v Sámově ulici. "Jde o nájemní byty pro osoby se zdravotním postižením a seniory, kteří již nejsou zcela soběstační a potřebují pomoc druhé osoby," informuje tištěný radniční zpravodaj Prahy 10.
Ve specializovaných domovech probíhá komplexní celoroční péče o osoby trpící Alzheimerovou chorobou nebo jinými typy demence. Své místo v zařízeních CSOP mohou nalézt ale i chronicky nemocní senioři, přechodně i ti v lepší zdravotní kondici.Součástí služeb centra jsou pak i ambulantní terénní služby, například pečovatelské, v rámci kterých pracovníci vyráží za klienty do jejich domovů "pomoci s osobní hygienou, zajištěním chodu domácnosti donáškou jídla, pochůzkami, nákupy apod." Terénní je i domácí zdravotní péče, v rámci kterých pracovníci svým klientům zajišťují "ošetřování proleženin, pooperačních ran, podání a aplikaci léků a injekcí, měření fyziologických funkcí."
Nejen staří, ale i děti
Jak už bylo naznačeno výše, zaměňovat CSOP s běžnou LDN či domovem pro seniory není úplně přiléhavé. "V jeho rámci funguje Středisko služeb pro děti a rodiče – dětské skupiny, které je otevřené dětem od jednoho roku do čtyř let," uvádí Praha 10. "Kvalifikovaný personál tu...

 

Klíčová slova: