Bariéry, urážky i cestování vedle laboratorních myší. Lidé s postižením zažívají diskriminaci a ponižování

Český stát se zavazuje zaručit lidem s fyzickým či psychickým postižením plné užívání lidských práv a podporovat jejich zapojení do společnosti. Jak ale dokládá několik čerstvých anket i terénních šetření, v praxi se to stále nedaří.  
Michal Prager má titul MBA v oboru řízení podniku. Založil a několik let řídil neziskovou organizaci Pestrá. Aktivně se podílí na odstraňování fyzických bariér ve veřejných institucích. Přestože je aktivním občanem, sám pracoval jako sociální pracovník a jeden čas dokonce působil jako komunální politik na Praze 14, potýká se s téměř neustálou diskriminací.  
"Co zažívám, je často naprosto nelidské," říká. V důsledku vrozené vady se Michal pohybuje na vozíku, neobejde se bez pomoci druhých a potřebuje celodenní asistenci. Čelí nepřístupnosti veřejných institucí, nevhodnému zacházení, slovnímu násilí a diskriminaci ze strany úřadů.  
Michalův příběh je jen jednou z odpovědí na lednový průzkum datového týmu Českého rozhlasu, zaměřený na životy lidí s postižením v Česku. Dotazník pomohly rozšířit neziskové organizace a skupiny sdružující lidi s postižením na sociálních sítích. Vyplnilo jej 97 osob, z nichž polovina uvedla, že se setkala s diskriminací, ať už ve veřejných institucích, nebo například u lékaře. Toto zjištění odpovídá výsledkům...

 

Klíčová slova: