Známe vítěze cen Neziskovka roku a Zlatý banán 2020

Jsou to Český svaz chovatelů z Mikulášovic, Charita Uherský Brod, aplikace Nepanikař a Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech.

Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) a Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) předaly vybraným neziskovým organizacím ceny Neziskovka roku 2020 a Zlatý banán za nejlepší příběh.

Vítězem mezi malými neziskovkami se stal Český svaz chovatelů z Mikulášovic, v kategorii Velká neziskovka bodovala Charita Uherský Brod. V kategorii Střední neziskovka roku porota neudělila žádné místo. 

Vůbec poprvé byla letos udělena také cena „Neziskový čin roku“. Z celkového množství 58 přihlášených činů vyhrála aplikace Nepanikař, prostřednictvím které mohou lidé s psychickými obtížemi vyhledat rychle potřebnou pomoc.

Ocenění Neziskovka roku tradičně uděluje NROS.

„Neziskovky roku jsme letos vybírali již po osmé, tentokrát z celkového množství 38 přihlášených. Věřím, že finálním výběrem soutěž obhájila svou pověst nezávislého a prestižního ocenění pro nejlépe řízené neziskovky v České republice,“ uvedla ředitelka NROS Taťána Plecháčková.

Současně vyzdvihla vítězný projekt v nové kategorii „Neziskový čin roku“, který organizátoři zařadili do soutěže mimo jiné v reakci na probíhající pandemii COVIDU a její dopady do řady oblastí života.

Původně šlo o mobilní aplikaci, která jako první v ČR pomáhala lidem s duševním onemocněním, dnes funguje v devíti světových jazycích a pomáhá uživatelům ze 151 zemí světa. Jen v ČR zachránila minimálně 100 životů,“ uvádí autorka Veronika Kamenská.

Soutěž o příběh roku „Zlatý banán“, do které se mohou oproti ceně Neziskovka roku zapojit výhradně organizace s udělenou značkou spolehlivosti, vyhrál Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech.

Porota soutěže složená z dárců a zástupců médií ocenila životní příběh pracovnice Jany, která v hospici jako fundraiserka shání dárce a potřebné finanční prostředky.

Bodovaly také organizace Dejme dětem šanci a Aliance žen s rakovinou prsu.

Jana se do Posázaví přistěhovala před sedmi lety. Po prvním roce v hospici musela ale svou práci opustit, protože ji nezvládala po psychické stránce. Po dvou letech se ale dokázala vrátit s potřebným nadhledem a od té doby pro hospic zajišťuje finanční zdroje a komunikuje s dárci,“ uvedl ředitelka AVPO ČR Monika Jindrová k vítěznému příběhu z čerčanského hospice. Příběh Jany získal také speciální cenu Akademie ČTK.

Druhé místo v soutěži o příběh roku si odnesla organizace Dejme dětem šanci, která pomáhá konkrétním dětem a mladým lidem z dětských domovů na jejich cestě k samostatnosti. V jejím případě zaujal příběh Romana, který se chtěl již od páté třídy stát policistou. „Dnes je mu dvacet a studuje obor kriminalistika a kriminologie na vysoké škole AMBIS v Praze. Roman je vlastně jedním z prvních dětí, které jsme přijali do programu, takže už je s námi téměř 10 let. Cíleně si jde za svým snem a neustupuje ze své cesty a to se nám na něm moc líbí,“ říká ředitelka organizace Michaela Chovancová.

Ocenění Zlatý banán si ze třetí pozice odnáší ještě Aliance žen s rakovinou prsu, která pomáhá onkologicky nemocným pacientům a současně podporuje další organizace působící v této oblasti. Do soutěže přihlásila příběh Nikoly, která sama ve svých 23 onemocněla rakovinou prsu, nemoc porazila a sama začala vést projekt BELLIS, který pomáhá mladým ženám poprat se s tímto onemocněním. Právě v těchto dnech jde do tisku kniha Nejsi na to sama – průvodce rakovinou prsu, na které se podílela a která může pomoci stovkám dalších pacientek. 

Kompletní výsledky soutěže Neziskovka roku 2020

Kategorie MALÁ NEZISKOVKA

●      Diamant, podporujeme náhradní rodiny srdcem, z. s.

●      Mumraj z.s.

●      MEDICA Třinec, z.ú.

●      Český svaz chovatelů, z.s., Základní organizace CHKo Mikulášovice

●      Česká maltézská mládež, z.s.

  1. místo Český svaz chovatelů, z.s., Základní organizace CHKo Mikulášovice
  2. místo Mumraj z.s.
  3. místo Diamant, podporujeme náhradní rodiny srdcem, z. s.
Kategorie STŘEDNÍ NEZISKOVKA

●      Clementas Kolín, z.ú.

●      Oblastní charita Kutná Hora, Středisko Na Sioně (SNS)

●      Zdislava Veselí, z.ú.

Nebylo uděleno 1.,2.,3. místo

Kategorie VELKÁ NEZISKOVKA

●      Charita Uherský Brod

●      CEDR Pardubice o.p.s.

●      MENS SANA, z.ú.

●      Dům tří přání, z.ú.

●      Sdružení Neratov, z.s.

Bylo uděleno 3. místo - Charita Uherský Brod

Cena veřejnosti 

●      Sdružení Neratov, z.s., druhá v pořadí byla u veřejnosti organizace CEDR Pardubice o.p.s. 

Kompletní výsledky soutěže Zlatý banán 2020

1. místo - TŘI, z.ú., příběh „O přijetí nezbytnosti odcházení a kráse doprovázení“

2. místo - Dejme dětem šanci o.p.s., příběh „Roman“

3. místo - Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s., příběh „Nejsi na to sama“ 

Monika Jindrová

 

Klíčová slova: