Zlom v medicíně. Na zdraví pacienta dohlédne počítač

04.02.2014 16:57

Víme o rizicích zneužití osobních údajů, ohlídáme je, říkají autoři projektu

Praha - Úřad pro ochranu osobních údajů dostane v nejbližších dnech žádost o registraci projektu, který má ambice stát se z určitého pohledu prototypem medicíny 21. století.  

Musí ovšem získat důvěru lékařů, zdravotních pojišťoven a především pacientů, kteří budou vybrané údaje o svém zdravotním stavu vkládat do počítačového programu, jehož prostřednictvím budou ve spojení se svým doktorem a výsledky budou konzultovat na dálku.

"Bezpečnostní systém bude na velmi vysoké úrovni," ubezpečuje přední český počítačový expert a soudní znalec Vladimír Smejkal, který se na zabezpečení systému podílí jako externí spolupracovník.

To, že právě ochrana osobních dat patří k nejcitlivější stránce projektu, uznává i autor projektu Sherlog eVito, jehož sesterská společnost je známou firmou v oblasti ochrany aut.

"Uvědomujeme si, že to je hodně citlivé," řekl Aktuálně.cz Filip Linhart, předseda představenstva společnosti Sherlog eVito. "Nejcennější a zároveň nejzranitelnější na systému jsou samozřejmě data," dodal.
Cukrovka a vysoký tlak

Systém je určen především pro chronicky nemocné s vysokým tlakem nebo cukrovkou nebo pro lidi, co k těmto civilizačním chorobám mohou mít z různého důvodu sklony. Ale využít ho mohou i lidé, kteří chtějí zhubnout.

Průlomovou novinkou je to, že systém dokáže kombinovat a vyhodnocovat různé údaje - nejen data o krevním tlaku a hladině cukru, ale i další "pomocné" informace. Systém dokáže sledovat a vyhodnocovat různé fyzické aktivity - od chůze přes práci na zahrádce až po mytí oken. Stejně tak i příjem energie.

"S takovým systémem, který by v komerční sféře kombinoval všechny tyto údaje, jsem se v Česku ani jinde v zahraničí nesetkal," poznamenal Linhart.

Všechny získané údaje pak bude možné konzultovat - klidně jen po telefonu - se svým lékařem, ale třeba i s výživovým poradcem, pokud bude chtít uživatel zhubnout, nebo s trenérem či jiným odborníkem.

"Pacient s diabetem může chodit na kontroly méně často, a přesto být víc pod kontrolou, jeho lékař ho může sledovat denně," řekl Filip Linhart ze společnosti Sherlog eVito.
Perspektivní telemedicína

Jeho jmenovec, profesor Aleš Linhart z II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pokládá takové online sledování zdravotního stavu za přínosné. Pacienti totiž mnohdy přinesou do ordinace list papíru s mnoha desítkami údajů, jejichž zpracování je zdlouhavé a obtížné.

Profesor Linhart připomněl, že u pacientů s ucpanými tepnami je důležitý fyzický trénink. Součástí balíčku systému eVito je přitom i krokoměr, díky němuž je možné monitorovat každodenní aktivitu.

"V mých očích tedy telemedicína perspektivu má," řekl Aktuálně.cz profesor Linhart.
Cena? Zatím není nastavena

Společnost Sherlog eVito představí svůj systém, který v jednodušší verzi chystá i jako aplikaci do mobilních telefonů, na dnešním, čtvrtečním sympoziu, kam zve například zástupce ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven, doktory nebo odborníky na výživu. Produkt začne prodávat od poloviny prosince.

Firma chce nabízet balíček, jehož součástí může být krokoměr, váha, tlakoměr, glukometr a pak i náležitosti pro přenos dat, aby se všechny údaje dostaly do systému, za jehož provoz si bude zákazník platit.

"Jednotlivé ceny ještě nemáme nastaveny, ale chceme, aby služba byla finančně zajímavá ve srovnání s jinými produkty na zdraví a životní styl," řekl Aktuálně.cz Filip Linhart.
Jako internetové bankovnictví

Do systému se uživatel přihlásí obdobně jako do internetového bankovnictví, tedy přes své uživatelské jméno a heslo, případně s autorizací pomocí krátké textové zprávy - SMS.

Možné je ale například také to, že přístup na osobní stránku uživatele má rovněž příbuzný pacienta. Nutný je samozřejmě souhlas uživatele se sdílením dat další osobě.

Pokud by uživatel "otevřel" svá data svému lékaři, musí spolu navíc podepsat dohodu, takzvaný Kvalifikovaný souhlas se zpracováním osobních údajů.

"Máme asi 60 lidí, kteří systém testují. Nejstarší je devadesátiletá paní s cukrovkou, jejíž zdravotní stav na dálku sleduje její vnuk," poznamenal Linhart.

Dodal, že informace budou ukládány do oddělených databází. V jedné budou uživatelé, v druhé zdravotnická data. "Spojí" se jen při přihlášení oprávněného uživatele.
Zajištění IT pracovníci

Linhart poznamenal, že ještě důležitější pro ochranu dat je správné nastavení interních procesů a oprávnění jednotlivých administrátorů včetně například automatického nahrávání všech kroků, které IT pracovník při své práci se systémem podnikne.

"Vývoj takovýchto systémů nikdy nekončí, již teď máme připraveno rozšíření služby o další moduly, případně jazykové mutace," dodal Linhart, podle něhož chce firma systém průběžně vylepšovat a zdokonalovat zabezpečení před únikem dat.

URL| http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=762472

Klíčová slova: