Zlatý banán a Neziskovka roku 2021 znají vítěze

Cenu za příběh roku vyhrál zapsaný ústav EDA cz a neziskovkou roku se staly v jednotlivých kategoriích Plzeňská rada dětí a mládeže, Česká federace potravinových bank a SANANIM.  

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) a Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) předaly vybraným neziskovým organizacím ceny Zlatý banán za nejlepší příběh a Neziskovka roku 2021.

Soutěž o příběh roku „Zlatý banán“, do které se mohou zapojit výhradně neziskové organizace s udělenou značkou spolehlivosti, vyhrál zapsaný ústav EDA cz s příběhem „Matka vzácně nemocného děvčete sundala i obrazy ze stěny, aby pomohla potřebným. Do “EDNIČKY” šetří dětem se zrakovými vadami“.

Porota soutěže složená z dárců a zástupců médií ocenila životní příběh maminky Kláry, která pečuje s celou rodinou o svou dceru Rozárku. Ta se narodila s velmi vzácným genetickým onemocněním a potřebuje stálou a intenzivní péči. Klára přitom zvládne ještě pomáhat druhým. Svým časem i penězi. Jako dobrovolník je na telefonu přítelkyní pro osamělé klienty klubu seniorů a každý měsíc posílá finanční částku EDOVI.

Dále bodovaly organizace Aliance žen s rakovinou prsu a Lata – programy pro mládež a rodinu.

Uvedené organizace si mezi sebou rozdělily i speciální ceny. Cenu Akademie ČTK získala Aliance žen s rakovinou prsu za příběh Touha žít je nakažlivá a Cena Pantershopu putovala do organizace Lata – programy pro mládež a rodinu“, uvedl ředitelka AVPO ČR Monika Jindrová k soutěži Zlatý banán.

Příběh organizace Lata mapoval Vánoční dárek z Ameriky. Dárce si Latu našel a prověřil pomocí internetu a poslal významný finanční dar. “ doplnila Jindrová. 

Více o oceněných organizacích a jejich příbězích se dozvíte ve videích z předání cen.

Jsme hrdým pořadatelem soutěže Zlatý banán a partnerem soutěže Neziskovka roku. Každoročně pomáhají upozornit na lidi a jejich příběhy, díky kterým je svět kolem nás lepší a které přinášejí naději. Současně tyto soutěže umožňují alespoň symbolicky těmto lidem poděkovat a dát najevo, že jejich okolí si jich za jejich práci váží,“ říká k náplni obou soutěží prezident AVPO ČR Marek Šedivý.

Hlavními partnery soutěže Zlatý banán 2021 jsou McDonald's ČR, ALZA cz a Sirowa Czech s.r.o. Soutěž Zlatý banán dále podporují společnosti Panter, Akademie ČTK, Lilierning a Copy General. Trofej pro vítěze Zlatého banánu je vyrobena z křišťálu ve sklářském atelieru Glass Ateliér Morava ve Vizovicích.

Ocenění Neziskovka roku tradičně uděluje NROS. Vítězem mezi malými neziskovkami se stala Plzeňská rada dětí a mládeže, v kategorii Střední neziskovka vyhrála Česká federace potravinových bank a mezi velkými zabodoval SANANIM. Cenu veřejnosti si odneslo Nedoklubko  a to s 1092 hlasy z celkových 4639.

„Neziskovky roku jsme letos vybírali již po deváté, tentokrát z celkového množství 68 přihlášených. Věřím, že finálním výběrem soutěž obhájila svou pověst nezávislého a prestižního ocenění pro nejlépe řízené neziskovky v České republice,“ uvedla Taťána Plecháčková, ředitelka NROS. 

Oceněné neziskovky sdílely včera nejen radost z umístění a současně potvrdily, že jim zapojení do soutěže a třífázového procesu hodnocení pomohlo se systematickým nastavením procesů a efektivním řízením jejich organizací a též, že se staly důvěryhodnější pro potenciální dárce. Ocenění Neziskovka roku dlouhodobě zlepšuje kvalitu práce neziskového sektoru.

Partnery Neziskovky roku 2021 byly Nadace ČEZ, Česká spořitelna, Bohemia Sekt a Nadace PRECIOSA.

 

Kompletní výsledky soutěže Neziskovka roku 2021

Kategorie MALÁ NEZISKOVKA
  1. místo Plzeňská rada dětí a mládeže z.s.
  2. místo Právě teď! o.p.s.
  3. místo Atmosféra z.s.

Kategorie STŘEDNÍ NEZISKOVKA

  1. místo Česká federace potravinových bank, z.s.
  2. místo Nedoklubko
  3. místo Unie porodních asistentek, z.s
Kategorie VELKÁ NEZISKOVKA

1. místo SANANIM z.ú.

2. místo RADKA z.s.

3. místo Rodinné Integrační Centrum z.s.

Cenu veřejnosti získala organizace Nedoklubko z.s. druhá v pořadí byl Perinatální hospic Dítě v srdci, z.s.

Monika Jindrová

 

 

Klíčová slova: