Život po mozkové mrtvici

03.02.2014 10:09

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
V Česku postihne jednoho člověka každou hodinu. Na mozkovou mrtvici zhruba třetina pacientů umírá. Ostatní se často musejí znovu naučit mluvit či psát. A právě následná péče je u nás stále dostupnější. Přibylo i specializovaných pomůcek.

Tereza SCHEJBALOVÁ, redaktorka:
V několika chvílích obrátí život vzhůru nohama. Právě minuty při mrtvici rozhodují o všem. Zdenu Myšákovou potkala mozková příhoda po pádu z kola. Měla štěstí, do nemocnice se dostala včas. 3 týdny byla v bezvědomí, paměť se jí ale vrátila až později.

Zdena MYŠKOVÁ, :
Já si to nepamatuju, ale rodina mi vyprávěla, že jsem na tý neurologický Jipce začala mluvit a mluvila jsem opavským nářečím.

Tereza SCHEJBALOVÁ, redaktorka:
Mozková mrtvice ročně postihne skoro 35 tisíc Čechů, častěji ženy. Některé pacienty opakovaně. Trvalé následky má víc než polovina. I tady platí - čím dřív přijde odborná pomoc, tím líp.

Tereza PEŠTOVÁ, ergoterapeutka, ERGO Aktiv:
Pokud jsou hemiparetický, to znamená, že jsou ochrnutý na jednu polovinu těla, tak se učí třeba znovu jíst, znovu psát.

Jana INDROVÁ, prodejkyně kompenzačních pomůcek:
Tak tohleto je třeba navlékač knoflíků, co se týká třeba této pomůcky, tak to je pomůcka, která se nazývá držák horkých talířů.

Tereza SCHEJBALOVÁ, redaktorka:
Vrátit se k původní profesi se lidem po mozkové mrtvici často nepodaří. U ostatních to trvá měsíce, častěji ale roky. Autor bestselerů Michal Viewegh boj o život po podobné cévní příhodě vyhrál. K psaní se vrátil právě deníkem o týdnech a měsících po operaci.

Michal VIEWEGH, spisovatel:
Když tě probudili z umělýho spánku, co jsem říkal? Že je to těžký, hrozně těžký. Pořád si to opakoval. Na něco takového si pochopitelně nepamatuju, ale řeknu, myslím si to pořád, život mi připadá hrozně těžký.

Tereza SCHEJBALOVÁ, redaktorka:
Od chvíle, kdy mu praskla aorta a sám si v noci volal záchranku, uplynul rok.

Michal VIEWEGH, spisovatel:
Zapomínám věci a tak, ale jako nemůžu nevidět některý jako změny k lepšímu, tak už řídím auto třeba.

Tereza SCHEJBALOVÁ, redaktorka:
Návrat do běžného života je po cévní příhodě pro řadu lidí ještě obtížnější. Pomáhá disciplína, rehabilitace a hlavně trpělivost. Díky nim dělá už 4 roky pokroky i Zdena Myšáková. Tereza Schejbalová, Česká televize.  

Klíčová slova: