Za volant i s handicapem. Konto Bariéry a ŠKODA AUTO přispívají lidem s postižením na řidičáky

Lidé s handicapem mohou žádat o finanční příspěvek na absolvování autoškoly. Grantový program ŠKODA Neřídit, který vyhlašuje Konto Bariéry ve spolupráci se ŠKODA AUTO, otevírá tělesně postiženým cestu k řidičskému oprávnění a tím i k větší samostatnosti. Automobilka do něj ročně věnuje čtvrt milionu korun. Žadatelé se mohou obracet na Konto Bariéry.

Grantový program ŠKODA Neřídit je určený tělesně postiženým s průkazem ZTP nebo ZTP/P, kteří dosud nejsou držiteli řidičského oprávnění a jejichž handicap umožňuje řídit osobní automobil. Nadace jim na absolvování autoškoly poskytne finanční příspěvek až do výše 15 tisíc korun.

Spolupráce nadace a automobilky trvá od roku 2018. Jen loni díky ní získalo příspěvek na autoškolu devět lidí s handicapem. Mezi nimi i sedmadvacetiletý Jakub, který je kvůli dětské mozkové obrně upoutaný na elektrický vozík a nehýbe jednou rukou.

„Dlouho jsem přemýšlel, jak nebýt tak závislý na druhých, když se autobusem nikam moc nedostanu a vlak musím hlásit dva dny dopředu. Pak mě napadlo zkusit si udělat autoškolu,“ říká Jakub, který žije s rodiči na vesnici.

Počáteční nervozitu, zda řízení zvládne, rychle vystřídala radost. „Každý den jsme jezdili a bylo to super. Zvládnout zatáčení mi ulehčovala tzv. kulička na volant,“ vzpomíná na absolvování autoškoly.

Grantový program ŠKODA Neřídit je pro handicapované otevřený i letos. Informace o tom, jak o podporu požádat, jsou k dispozici na webových stránkách Konta Bariéry. 

 

Lucie Nekvasilová

Klíčová slova: