Vyšlo únorové číslo časopisu Sociální služby

Nosným tématem jsou modely a předpoklady zavedení povinného veřejného pojištění dlouhodobé péče.

Dlouhodobá péče je v České republice zakotvena pouze ve zdravotnických předpisech, tj. pouze ve zdravotnických zařízeních. Zavedení veřejného pojištění dlouhodobé péče je tak podmíněno jasnou redefinicí celého systému služeb dlouhodobé péče.

Dalším modelem pro zavedení povinného veřejného pojištění dlouhodobé péče je rozšíření stávajícího systému veřejného zdravotního pojištění nebo stávajícího systému veřejného sociálního pojištění. O dalších modelech se můžete dočíst v článku Modely a předpoklady zavedení povinného veřejného pojištění dlouhodobé péče

V letošním roce budeme v jednotlivých číslech představovat krajské radní pro oblast sociálních služeb zvolené v roce 2020. Jako první si můžete přečíst rozhovor s Martinem Hrabánkem, radním Středočeského kraje, který zhodnotil aktuální situaci v poskytování sociálních služeb ve svém kraji, nastínil priority pro nadcházející období a své plány, které se týkají zejména podpory terénních a ambulantních služeb pro občany se sníženou soběstačností, protože téměř každý člověk touží dle slov Martina Hrabánka žít a dožít doma. 

V dalším zajímavém článku Sociální podniky bojují o svou existenci přibližují tři zástupci sociálních podniků, jak jejich podnikání zasáhla pandemie koronaviru a jakým způsobem se jim podařilo vypořádat s vládními opatřeními. Hovoří také o plánech do budoucna a shodují se v tom, že se těší, až se budou moci vrátit do režimu, ve kterém podniky fungovaly dříve.

Obsahem únorového čísla časopisu je i spousta dalších článků a zajímavostí ze světa sociálních služeb a my z redakce přejeme příjemné čtení.

Petra Cibulková

Klíčová slova: