Vozíčkář Volf pojede do Norska za 18 dětí

20.03.2012 0:12

Handicapovaný neprofesionální sportovec Heřman Volf (46) se chystá na čtvrtou a závěrečnou cestu v rámci projektu CESTA ZA SNEM. Na speciálně upraveném kole na ruční pohon hodlá pokořit vzdálenost dvou tisíc kilometrů mezi Prahou a norským Oslem. Letošní cesta bude opravdu výjimečná. Heřman Volf chce pomoci 18 handicapovaným dětem splnit jejich sny.

V pondělí 13. března byly ve spolupráci s Nadačním fondem Cesta bezpečí a Českou abilympijskou asociací oslovena všechna Speciální pedagogická centra (SPC) v ČR s výzvou pro děti s poruchou pohybového aparátu a jejich rodiče. „Požádali jsme děti, aby nám napsali a namalovali, o čem sní a po čem touží. Dopisy mohou posílat do 30. března. Po tomto datu zástupci pedagogických center vyberou přání a předají je nám,“ říká Aurin Nedbalová, ředitelka Nadačního fondu Cesta bezpečí.
 
Heřmana Volfa a zástupce z řad organizátorů, sponzorů a mediálních partnerů pak čeká nelehký úkol - z desítek a možná stovek dětí musejí vybrat 18. „Vzhledem k tomu, že trasa do Osla bude složena z 18 etap, můžeme splnit jen 18 dětských snů. Každá z etap ponese jméno dítěte a Heřman Volf ji pojede právě pro něj. Vybrané peníze z „prodeje“ etap sponzorům poputují dětem například na nákup hudebního nástroje, letenek do vysněné země nebo hrnčířského kruhu a pece na keramiku nebo třeba na honorář osobního asistenta. Půjde zatím o nejosobnější a zřejmě i nejemotivnější pomoc v historii projektu Cesta za snem,“ prozradila Ivana Dolečková, ředitelka České abilympijské asociace. 
 
Start je předběžně plánován na 15. června 2012 z Mariánského náměstí v Praze. Cesta bude trvat jednadvacet dní. Čtvrtá a závěrečná výprava bude zase o něco náročnější než ty předchozí. Heřman hodlá pokořit magickou hranici dvou tisíc kilometrů, se svým doprovodem procestuje pět států, čeká ho etapa o rekordní délce 162 kilometrů a plánuje také dosáhnout zatím nejvyššího výškového bodu, cca. 1700 metrů nad mořem, pod vrcholem hory Gaustatoppen v Norsku.
 
„Svůj sen jsem si už splnil. Teď bych rád pomohl plnit sny druhým. Jet za konkrétní děti bude úžasné. Bude to sice veliká zodpovědnost, ale moc se na to těším,“ komentuje nadcházející expedici vozíčkář Heřman Volf.

Organizátoři se současně s oslovením Speciálních pedagogických center pustili do hledání donátorů jednotlivých dětí. Garantem naplňování „dětských snů“ je Nadační fond Cesta bezpečí.

Klíčová slova: