Vodicí psi už smí i do nemocnice, ale sanitkou se asi nikdy nesvezou

04.02.2014 16:25

OSTRAVA Je to paradox. Zatímco do ordinací i na lůžková oddělení nemocnic speciálně vycvičení psi se svými pány mohou, v sanitkách je zdravotníci nechtějí. Kvůli hygieně, bezpečnosti i financím...

A tak zatím není jasné, jak se podaří uvést do života jednu z řady novinek, kterou přinesl nový zákon o zdravotních službách platný od 1. dubna. Asi to ukáže až čas.
"Jsem ráda, že díky novým předpisům se mnou v případě nutnosti bude moci zůstat v nemocnici moje vodicí fenka Haidi. Je na mě silně fixovaná," raduje se nevidomá Pavla Čichoňová z Ostravy.
A nemocnice v kraji potvrzují, že dodrží nový zákon a umožní smyslově i tělesně postiženým pacientům pobyt s vodicími či asistenčními psy tam, kde tomu nebrání hygienické či jiné předpisy. Podmínkou ale je, že o krmení, venčení a hlavně převoz psa se postará pacient či jeho blízcí. Zdravotníci totiž zvířata brát do sanitky nechtějí. "Je složité vzít psa do převozové sanitky, kterou jezdí obvykle víc pacientů pohromadě. Není jasné, zda by pojišťovny něco připlácely. Navíc bychom museli sanitku po převozu každého psa dezinfikovat," líčí mluvčí frýdecko-místecké nemocnice Jolana Filipová.
A pojišťovny hned kontrují tím, že na převozy psů nic připlácet nebudou. "Současné předpisy to totiž ani neumožňují," uvedla mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.
Pes se nejspíš nesveze ani sanitkou záchranné služby. A to ani když se jeho pánovi stane něco na ulici. Hrozí mu, že skončí v útulku.
"Posádky budou tyto případy posuzovat individuálně a řešit vstřícně, ale psy do sanitky spíš brát nebudou. Důvodů je celá řada," říká mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl. "Pokud na místě zásahu nebude nikdo, kdo se o psa postará, mohou záchranáři využít třeba asistence městské policie. Ta by transport v odůvodněném případě zajistila...," míní Humpl.
Jenže třeba mluvčí ostravských strážníků Vladimíra Zychová to popřela. "Podle uzavřené dohody se státní policií můžeme řešit pouze odchyt psů a jejich převoz do útulků. Nikdo nás dosud neoslovil se žádostí o přepravu psů do nemocnic. Takže s tím zatím ani nepočítáme," vysvětlila.

VÝZVA Všimli jste si novinek ve zdravotnictví?

Od 1. dubna platí nové zákony, které přinášejí řadu změn do zdravotnictví: například více práv, ale také povinností pro pacienty.
Už jste se s novinkami setkali?
Jaké jsou vaše zkušenosti z praxe? Pište na: redova@mfdnes.cz

Mutace - Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj

Klíčová slova: