Vizi ŽÍT DOMA podpořili herci, akrobaté a tanečníci Cirku La Putyka seriálem, jak pomáhat

Lidé mnohdy nevědí, jak správně blízkému pomoci při snaze se posadit na lůžku, vstát z křesla, nebo při přesedání z postele na vozík, oblékání, chůzi, ani jak používat berle. Dochází tak někdy i k úsměvným situacím. A právě spojením laskavého humoru a informační kampaně ŽÍT DOMA vznikl šestidílný seriál popisující momenty, se kterými se může setkat každý z nás. Výsledkem jsou jednoduché video nápovědy, jak na to.

Pobavte se s Institutem sociální práce a uměleckým uskupením Cirk La Putyka a dozvíte se, jak blízkému pomoci, aniž byste mu způsobili bolest nešetrným zacházením, nebo si sami ublížili, např. nesprávným postojem nadmíru zatěžujícím záda.

„Jsme denně v kontaktu s pracovníky pečovatelských služeb a víme, s čím mají jejich klienti a pečující rodiny největší obtíže. Zároveň se všemi sdílíme únavu ze všeho, co způsobila pandemie koronaviru, a cítíme potřebu odlehčení, nadsázky, příležitosti se zasmát,“ popisuje expertka Institutu sociální práce Ilona Čtvrtníková.

Proto se rozhodla oslovit umělecké uskupení herců, muzikantů, akrobatů, tanečníků a sportovců, kteří se věnují žánru „nový cirkus“ a mají za sebou více takových bohulibých projektů. S principálem Rosťou Novákem domluvili námět, který pak rozpracovali společně s režisérem Adamem Jourou do šestidílné série.

„Do každého dílu jsem přidal kousek úsměvnosti, kterou považuji za hodně svou. Videa nevedou za ručičku, krůček po krůčku, ale ukazují situace, do kterých se může dostat kdykoliv kdokoliv z nás, s náznakem nadhledu, kterému pomáhá divadelnost. Divákovi nepředkládáme monotónní odbornou příručku, ale odlehčenou video nápovědu, díky které se může přiučit, co by šlo dělat lépe,“ říká Adam Joura, který diváky seriálem provází.

Až tedy na jeden díl, kde sám představuje člověka se špatně pohyblivou rukou, který si potřebuje obléct kabát. A jak jinak by mohla taková snaha skončit v cirkuse, než že se v něm doslova ztratí. Na zábavnou scénku navazuje komentovaná ukázka správného postupu, stejně jako v každém ze šesti dílů.

Celá série bude postupně k dispozici na facebooku ŽÍT DOMA a informačním portálu zitdoma.cz.

Informační kampaň Institutu sociální práce s názvem ŽÍT DOMA vychází z přání většiny lidí zůstat doma (dle výsledků průzkumu Institutu sociální práce - 8 z 10 lidí) i v případě, že nebudou na vše stačit sami.

Kampaň se snaží upozornit na to, že ŽÍT DOMA lze a že v tom může významně pomoci například pečovatelská služba, která mnohde mění své fungování. Je schopná dlouhodobě odborně pečovat v domácím prostředí také třeba o lidi celodenně upoutané na lůžko.

Eva Kroupová

Klíčová slova: