Velké pracovní tempo může člověka znehybnit

04.02.2014 16:25

Čím víc člověk pracuje, tím důležitější je, aby se naučil správným způsobem relaxovat. V opačném případě riskuje vážné zdravotní problémy. Na tuto skutečnost dlouhodobě upozorňuje přední česká odbornice na léčbu nemocí pohybového aparátu, lékařka Michaela Tomanová. "Setkala jsem se například s pacientem, který si myslel, že jeho tělu prospívá střídat práci u počítače se sportováním. Zcela ale vynechával následnou relaxaci a protažení. Jednoho dne se už od počítače nezvedl a v takové pozici, ve které zrovna seděl, zůstal prakticky strnulý. Lékaři nevěděli, jak by mu mohli pomoci, nezabíraly ani uvolňovací obstřiky, prostě nic," vypráví lékařka. Ve zmíněném případě pacienta vyléčila až rehabilitační metoda Infinity, kterou Tomanová osobně vyvinula.  

Vystresovaný národ Tomanová si původně udělala atestaci z interny. Mnohem větší zájem v ní ale nakonec vzbudily právě pohybové potíže pacientů, které jsou často způsobeny jejich "zběsilým" pracovním tempem. Na základě mnoha vlastních zkušeností s takovými případy označuje tento jev za český fenomén, který je stále větším problémem.
To potvrzují i mnohé odborné studie, podle kterých například třetina českých podnikatelů a manažerů vůbec nedokáže pustit pracovní povinnosti z hlavy, a to ani ve volném čase. Například v Rakousku má tento problém pouze devět procent lidí a podobně je tomu i v dalších zemích Evropské unie. České zaměstnavatele stojí pracovní neschopnosti a chyby zaměstnanců způsobené jejich špatnou psychickou kondicí ročně miliony korun.
Proč jsou Češi vystresovanější než jejich zahraniční kolegové? "Podle mého názoru je to tím, že u nás mají lidé stále ještě pocit, že zdraví je něco, co jim bylo dáno, a o co se tedy nemusejí starat. Opak je ale pravdou. Současným životním stylem, kdy věčně něco nestíháme a stresujeme se, si nevědomky blokujeme proudění energie a zvyšujeme nerovnováhu těla," konstatuje Tomanová. Prvním projevem stresu je podle ní strnulá šíje a ramena. "Jedná se o typickou polohu člověka sedícího u počítače, který se snaží splnit to, co si předsevzal," popisuje lékařka. Časem se přidávají bolesti zad a celé páteře. "Pokud ignorujeme první příznaky stresu, jako je bolest, psychická vyčerpanost, únava či nekvalitní spánek, může dojít i k velkým zdravotním problémům, které se už jen těžko napravují. Každý, kdo už některé z těchto příznaků pozoruje, by měl ve svém vlastním zájmu vyhledat odbornou pomoc," konstatuje Tomanová.
Tisíce pacientů v hlavě Cvičení Infinity, jehož symbolem je ležatá osmička, učí pacienty vnímat, ovládat, koordinovat a kontrolovat vlastní tělo. Je založeno mimo jiné na tom, že existuje souvislost mezi postavením těla a psychickou kondicí člověka. Cvičení se zaměřuje na zlepšení stability, centraci celého těla, protažení i posílení pohybového ústrojí a v neposlední řadě také na vizualizaci, kdy pacient "cvičí" pouze ve svých představách. "Všechno začíná v našem podvědomí. Je vědecky dokázáno, že mozek nerozezná skutečnost od představy a vysílá signály do příslušných svalů, i když ve skutečnosti k danému pohybu nedochází," říká lékařka.
Tuto metodu vyvíjela Tomanová mnoho let, na základě svých bohatých zkušeností z oboru rehabilitační a fyzikální medicíny. "Mýma rukama i mou hlavou již prošly tisíce pacientů. To znamená, že jsem musela udělat tisíce vyšetření pacientů a stanovit jejich strukturální a funkční změny pohybového ústrojí, navrhnout jejich léčbu a následně je i s pomocí svého týmu léčit," říká Tomanová. U běžně používaných rehabilitačních metod jí vadilo, že nabízely pomoc jen na určitém místě – na rehabilitačním lůžku, v tělocvičně a podobně. "Chtěla jsem, aby měl motivovaný člověk možnost udělat pro sebe něco sám. Metoda Infinity je do značné míry autoterapií. Po zaučení může pacient cvičit bez odborné pomoci, a to v podstatě kdekoli a kdykoli během dne."

---

MUDr. Michaela Tomanová

Vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Následně získala titul MBA na britské Nottingham Trent University. První atestaci absolvovala z interny, druhou z rehabilitační a fyzikální medicíny. V roce 1996 založila vlastní poradnu pro pohybové ústrojí. Od roku 2000 je ředitelkou a zároveň primářkou Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, kde vyvinula vlastní rehabilitační metodu Infinity.

FOTO: REHABILITAČNÍ ÚSTAV BRANDÝS NAD ORLICÍ

Klíčová slova: