V Tiché kavárně se bude před Vánoci živě ilustrovat

12.12.2012 12:46

Narodil se Ládví pán. Tak se jmenuje živě ilustrovaná pohádka, která zahalí Tichou kavárnu, jedinou pražskou kavárnu zaměstnávající neslyšící, do vánoční atmosféry už tento čtvrtek.

Pohádky, které se vyprávějí, vytvářejí i ilustrují přímo před vašima očima. Takové jsou nové živě ilustrované pohádky, které můžete v současné době vidět vedle Galerie Chodovská tvrz také v Tiché kavárně na Ládví.

Živě ilustrované pohádky jsou kreativní alternativou pro všechny rodiče a děti, které nebaví papundeklové pohádky a falešné liščí ocásky. Ilustrované pohádky vycházejí ze zábavné, hravé a chytré improvizace, která probíhá přímo teď a tady před zraky diváků mezi výtvarníkem a divadelním hercem a vypravěčem pohádky v jedné osobě. Děti se zapojovat nemůžou, děti se zapojovat musí.

Živě ilustrované pohádky dětí (i dospělé) vtahují, nechávají je do pohádky zasáhnout v reálném čase a podobně jako u kinoautomatu tak diváci mají možnost svým rozhodnutím dle chuti a nálady ovlivnit děj. Herec vypráví a hraje, ilustrátor a výtvarník kreslí. Pohádka v kreativní formě, ke které stačí projektor, kamera a stativ, jsou osvěžující verzí klasických nedělních pohádek v kulturních domech, které často svádějí k líbivému kýči a doslovnosti. Živě ilustrované pohádky vtahují děti přímo do příběhu, počítají s nimi a nebojí se jich.

Pohádky jsou flexibilní i ve svém námětu, často se tematicky upravují přímo na danou lokalitu hravým zpracováním nejedné městské legendy, která se na dané místo, městskou část nebo celé město váže. Mluvit o stálém reportoáru se možná příliš nehodí, ilustrované pohádky se ale už podívali do archivu historie živé kulturní památky Chodovské tvrz nebo linky metra C.

Pohádka v Tiché kavárně, jak už název napovídá, bude vyprávět mimo jiné také o tom, co tajemného se děje o Vánocích právě na Ládví. Narodil se Ládví pán vás zavede až do dalekého Betléma k jesličkám malého Ježíška. Hrát bude Tomáš Běhal z divadla Toy Machine a kreslit výtvarnice Pavla Šnajdarová. Pohádka začíná v 17:00 hodin, po skočení (cca od 18:00 hodin) je pro děti a rodiče připravena krátká kreativní vánoční dílna.

Živě ilustrované pohádky realizuje občanské sdružení Tolerdance, o.s. zaměřující se na arts marketing a produkci nezávislých kulturních akcí se sociálním přesahem. Pohádky mají za  sebou první dvě sezóny v Galerii Chodovská tvrz na pražském Jižním Městě, kde se setkaly s velkou diváckou oblibou. Mezi stálé herce ilustrovaných pohádek patří Jakub Folvarčný, Ondřej Bauer a Tomáš Běhal. Pravidelně ilustrují animátorka Klára Marešová a výtvarnice Tereza Tydlitátová a Pavla Šnajdarová.

Pohádky se dají po dohodě objednat do galerií, knihoven, kulturních domů nebo kulturních center. Téma a výsledný příběh není zábavné. Živě ilustrované pohádky se nebojí nových forem, improvizace a šikovné participace dětí, která dělá z nedělní pohádky více než poklidnou hodinu v nepohodlné vypolstrované židli.

Narodil se Ládví pán, 13. 12. 2012, Tichá kavárna, 17:00
Vstupné: dospělí 90,- Kč, děti 60,- Kč
Vhodné pro děti 4 – 10 let

Michaela Hečková

Klíčová slova: