V rámci Světového dne sociální práce byli oceněni nejlepší sociální pracovníci

Ministerstvo práce a sociálních věcí u příležitosti Světového dne sociální práce, který letos připadá na úterý 15. března, vyjadřuje své uznání všem sociálním pracovníkům a pracovnicím. V rámci tohoto dne MPSV uspořádalo konferenci na téma Sociální práce ve veřejné správě. Součástí programu je i předání ocenění „Gratias 2022 – sociální pracovník roku“. Ceny jsou udělovány v pěti kategoriích.

Ocenění symbolizuje především poděkování sociálním pracovníkům za jejich každodenní práci, která má zásadní přínos pro společnost, řeší nepříznivou situaci klientů a mírní její dopady.

„Musíme pamatovat na to, že sociální pracovníci byli v uplynulých letech naprosto klíčoví. Také stáli v první linii při zvládání pandemie. Často nejsou pro veřejnost příliš viditelní, a proto je celosvětová oslava sociální práce skvělou příležitostí, jak vyjádřit poděkování těmto profesionálům, kteří jsou oporou pro mnoho lidí ve velmi těžkých životních situacích,“ řekl ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ceny Gratias jsou udělovány v pěti kategoriích, kterými jsou sociální služby, veřejná správa, zdravotnická zařízení a kategorie vězeňství, školy a školská zařízení. Cena se uděluje i za významný přínos v oblasti sociální práce.

Letos bylo přijato celkem 128 nominací. Hodnotící komise je složena ze zástupců MPSV i profesních organizací sociálních pracovníků.

Ocenění v jednotlivých kategoriích letos získali:

• Sociální služby – Bc. Pavlína Břeňová, DiS., Naděje, Pobočka Česká Třebová, NZDM – Borek

• Veřejná správa – Bc. Josef Chamula, Úřad práce ČR, Kontaktní pracoviště Praha 6

• Zdravotnická zařízení – Mgr., Bc. et Bc. Marie Bílková, DiS., LLL domácí péče, s.r.o.

• Vězeňství, školy a školská zařízení – Mgr. Alena Ostrejšová, DiS., Dětský domov Nové Strašecí

• Významný přínos v oblasti sociální práce – Mgr. Marika Jelínková, Magistrát hl. m. Prahy, odbor sociálních věcí, oddělení rodiny a sociální práce

Poprvé byl Světový den sociální práce vyhlášen OSN v roce 1983. Opakovaně nese i ústřední téma, kterým je letos „spoluvytváření nového eko-sociálního světa – nenechat nikoho stranou“. To představuje vizi pro vytvoření nových globálních hodnot a postupů, které rozvíjejí důvěru a jistotu pro všechny.

V souvislosti se současnou celosvětovou situací je nutné připomenout, že také sociální pracovníci jsou připraveni poskytnout profesionální pomoc nejen občanům České republiky, ale i všem zasaženým válkou na Ukrajině. S cílem posilovat celou oblast realizuje MPSV projekt Systémová podpora sociální práce v obcích zaměřený na optimalizaci výkonu sociální práce na obecních úřadech.

„Dlouhodobě usilujeme o to, aby sociální pracovníci a pracovnice měli všechny potřebné nástroje a dobré podmínky. MPSV na tom úzce spolupracuje s krajskými a obecními úřady, dalšími ministerstvy i profesními spolky,“ dodal ministr Jurečka.

Tiskové oddělení MPSV

Klíčová slova: