V literární soutěži Internet a můj handicap přibývá příběhů s mobilem

21.03.2012 11:40

Jsem krásný a chytrý! - tak nazval svůj příspěvek do literární soutěže Internet a můj handicap Jaroslav Čajka a zvítězil. Nemínil tím sebe, ale chytrý mobilní telefon, s jehož pomocí dokáže zvládnout mnohé věci, které by mu jako nevidomému byly jinak odepřeny. Cena pro vítěze byla v tomto případě jako na objednávku - chytrý telefon Nokia věnovaný společností Telefónika Česká republika a navíc ještě USB modem s bezplatným dvouletým připojením k internetu. Celkem přihlásili autoři se zdravotním postižením do 8. ročníku literární soutěže 34 příspěvků.

V prvních pěti ročnících soutěže vyhlašované BMI sdružením bylo úkolem autorů se zdravotním postižením ukázat, jak jim pomáhá internet vyrovnat se s jejich handicapem, jak ovlivňuje jejich život. Od šestého ročníku se soutěž tematicky rozšířila také o to, jak pomáhá lidem se zdravotním postižením telefon. Zatím stále ještě převažuje v soutěžních příspěvcích internet, ale příběhů, v nichž hraje hlavní roli mobilní telefon, přibývá.
Poměrně rovnoměrně jsou zastoupeni mezi autory lidé s tělesným, sluchovým a zrakovým postižením, letos se prosadilo také několik autorů s duševním onemocněním, na čtvrtou příčku dosáhl autor s Downovým syndromem. Všichni si však zaslouží gratulaci k tomu, že poznali sílu a krásu psaného slova, jak prohlásila při vyhlašování výsledků soutěže 17. března na konferenci INSPO v Kongresovém centru Praha členka hodnotitelské poroty spisovatelka Ivona Březinová.
Pro ceny si osobně na konferenci přijelo 14 soutěžících, ostatním budou zaslány poštou. Třem vytiskne společnost Digitální studio (www.tisk-fotografie.cz) fotoobraz na plátně z dodané fotografie,  programy na zpracování fotografií věnovala společnost Zoner software, slevové karty Handy Card Sphere společnost Car Club, od AutoContu jsou USB flash paměti, knihy poskytla nakladatelství Portál a Zoner Press. Zvláštní ceny věnovaly redakce časopisu Gong, Můžeš a Vozíčkář.

Všechny soutěžní příspěvky budou zveřejněny na stránkách www.helpnet.cz/inspo.

Klíčová slova: