V Česku již máme 200 Oranžových hřišť

07.10.2012 16:17

To jubilejní, které podpořila Nadace ČEZ, je v Horních Počernicích i s železničním přejezdem.

Horní Počernice: Malí koloběžkoví závodníci se dnes pod dohledem olympionika Jana Železného poprvé projeli po dvoustém Oranžovém hřišti u Základní školy Stoliňská. Děti si na něm kromě soutěžních disciplín vyzkoušely i pravidla silničního provozu a kurzy první pomoci. Každý měsíc zaviní nehodu na dopravní komunikaci přibližně 70 dětí. Mnoha zraněním lze předcházet tréninkem na dopravním hřišti. Výstavbu jednoho z nich podpořila Nadace ČEZ necelým milionem korun.
Hornopočernické děti mají ode dneška jedinečnou příležitost učit se správně chovat v silničním provozu. Na novém dopravním hřišti u ZŠ Stoliňská se naučí poznávat značky, najíždět na kruhový objezd nebo bezpečně zdolávat železniční přejezd. Podle statistiky Policie ČR došlo za prvních osm měsíců roku 2012 k 536 nehodám, jejichž viníky se staly děti v roli chodců nebo řidičů nemotorového vozidla (zdroj: www.policie.cz). Nezletilí chodci například způsobili o 69 nehod více než ve stejném období loňského roku.
„Konečně máme dobře vybavený areál pro žáky, děti ze školní družiny a vůbec pro všechny počernické děti. Výukové bloky na dopravním hřišti je seznámí se zásadami bezpečného pohybu po Praze. Na jejich přípravě s námi budou spolupracovat příslušníci městské policie i BESIP,“ vysvětlil Martin Březina, ředitel ZŠ Stoliňská (v povědomí veřejnosti známé jako Chvalská škola).
Vyučování dnes nahradilo sportovní zápolení na různých „olympijských“ stanovištích. Nechyběl skok daleký, překážkový běh, štafeta, opičí dráha nebo hod pěnovým oštěpem. Jak jej zvládnout, radil přímo Jan Železný, jehož výkony byly i přes nezvyklý materiál úctyhodné. Den dětem zpestřilo také Oranžové kolo Nadace ČEZ, na němž si žáci vyšlapali příspěvek na sportovní potřeby pro Základní školu Stoliňská a Speciální a praktickou školu Bártlova.
Při otevření hřiště návštěvníky přivítala starostka městské části Praha 20 Hana Moravcová, která s podporou Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy myšlenku vybudování dopravního hřiště dlouhodobě prosazovala. „V Horních Počernicích máme čtyři základní, jednu speciální a tři mateřské školy. Vede tu oblíbená cyklostezka. Chtěli jsme ve spolupráci s městskou policií posílit dopravní výchovu a přispět tak k bezpečnosti dětí v silničním provozu,“ říká Moravcová.
Za dobu své existence Nadace ČEZ podpořila částkou přesahující 238 milionů korun výstavbu dvou stovek dětských a sportovních hřišť. „Dlouhodobě se věnujeme podpoře sportovních aktivit dětí a mládeže. Chceme pro ně vytvořit vhodné a bezpečné prostředí. Příspěvky na Oranžová hřiště poskytujeme od roku 2003 a zájem o ně neklesá. Mám radost, že toto dvousté v Horních Počernicích přispěje také ke snížení nehodovosti dětských účastníků silniční dopravy,“ říká Daniel Beneš, předseda správní rady Nadace ČEZ. V Praze je hornopočernické Oranžové hřiště v pořadí již desáté, další má například Praha 4, 5, 13 a Velká Chuchle.

(ig)

Klíčová slova: