Úřady práce předávají České spořitelně osobní údaje příjemců dávek sociální péče bez jejich souhlasu

28.11.2012 23:33

Jakékoliv nakládání s osobními údaji občana musí být stvrzeno jeho souhlasem. Úřady práce však předávají osobní údaje jednotlivých osob, které jsou příjemci dávek sociální péče (státní sociální podpora, podpora v nezaměstnanosti, hmotná nouze a dávek pro OZP) České spořitelně a.s., aniž by měly souhlas těchto osob jejich osobní údaje předávat komerčnímu subjektu. Předseda NRZP ČR Václav Krása proto vyzývá příjemce dávek pro osoby se zdravotním postižením, aby Úřadu práce napsali dopis, že nesouhlasí s předáváním svých osobních údajů komerčním organizacím.

"Určitě si většina z Vás vzpomene, že pokud jde k lékaři, musí podepsat souhlas s nakládání s osobními údaji. Je nepřijatelné, aby ÚP volně nakládal s našimi osobními údaji bez našeho souhlasu," uvádí Václav Krása. 
"Když ÚP vyzve občana k převzetí sKarty, tak již jsou dávno předány osobní údaje České spořitelně, a to bez našeho souhlasu. Proto Vás vyzývám, abychom společně všichni, a to samozřejmě jednotlivě, napsali na své Úřady práce dopis, ve kterém uvedeme, že nedáváme souhlas k tomu, aby ÚP naše osobní údaje předal jinému komerčnímu subjektu, a tudíž i České spořitelně a.s. Nejlépe bude, když takový dopis pošlete doporučeně, nebo předáte na podatelně úřadu s tím, že si necháte potvrdit kopii. Pokud Vás ÚP po tomto prohlášení vyzve k převzetí sKarty, tak je jednoznačné, že porušil zákon, a tudíž je možné jej bez problémů žalovat."

Václav Krása doporučuje text dopisu: „Já……jméno…..Vám sděluji, že nesouhlasím s tím, aby moje osobní údaje byly z Vašeho úřadu poskytnuty dalšímu komerčnímu subjektu – České spořitelně a.s.“ Dále stačí napsat jméno, adresu a nejlépe bude rodné číslo. Takový dopis je potřeba samozřejmě podepsat vlastní rukou. Za děti a osoby zbavené způsobilosti k právním úkonům mohou tento dopis samozřejmě podepsat zákonní zástupci. Trošku složitější je situace u těch osob, které nově žádají o nějakou dávku nebo průkazku ZTP. Ty by toto prohlášení měly dát již při podávání žádosti. Vážení přátelé, doporučuji Vám, abyste neotáleli s tímto dopisem. Já osobně tak učiním hned dnes. Dopis adresujte na Váš ÚP nebo kontaktní místo ÚP."

Zdroj: NRZP ČR

Klíčová slova: