Udělejme naše cestování dostupnější! Vyzývá handicapované paraplegička

Již devět let mají lidé s handicapem možnost využívat aplikaci VozejkMap, kterou spravuje Česká asociace paraplegiků - CZEPA, z. s. Moderní technologie na cesty má v databázi zaneseno a ověřeno téměř 14 000 bezbariérových míst nejen v České republice, ale také v zahraničí. Podle slov paraplegičky a fotomodelky Jany Maršálkové Brambaški z Ústí nad Labem je nutné, aby neustále bezbariérová místa v aplikaci nadále přibývala.

„Známe možnosti invalidního vozíku. Překonání i malé překážky může být nebezpečné. Vložením každého nového bezbariérového místa my vozíčkáři pomáháme sami sobě. Pojďme vytvářet naše cestování příjemnější, pohodlnější, ale nezapomínejme i na bezpečnost,“ vyzývá handicapované Jana na vozíku.

Výhody aplikace VozejkMap, proti skupinám na sociálních sítích, je propracovaná databáze bezbariérových míst.

„Na jedné z cest se mi stalo, že jsem dorazila k restauraci, která na svých stránkách informovala o bezbariérové toaletě. Když jsem však dorazila k uzavřenému vchodu, tak jsem zjistila, že podnik je v rekonstrukci. Okamžitě mi probleskla hlavou otázka, kam si odskočím. Stačilo pouze vytáhnout chytrý mobilní telefon, pár kliků a věděla jsem hned kam jet. Aplikace mi pomocí GPS lokátoru ukázala nejbližší bezbariérové WC,“ uvádí handicapovaná Jana Maršálková Brambaški.

Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků - CZEPA, z. s., doplňuje, že k tomuto účelu byla v roce 2013 za přispění Nadace Vodafone, ŠKODA AUTO a dalších partnerů aplikace VozejkMap vytvořena.

„Na zadávání bezbariérových míst se podílejí sami uživatelé. Stačí ho nafotografovat, poslat potřebné informace. Místo raději zkontrolujeme, data validujeme a poté se objeví v naší aplikaci. Rádi uvítáme, když každý, kdo při svých cestách narazí na bezbariérové místo, nám ho pomůže doplnit o fotografie, hodnocení, komentář. Zároveň nám tak pomůže plnit naše poslání, kterým je zkvalitňovat život našim klientům,“ dodává Alena Jančíková.

Zadávat bezbariérová místa do mapy lze také prostřednictvím webové stránky www.vozejkmap.cz, kde jsou uveřejněny veškeré informace.

Petr Sochůrek

Klíčová slova: