Týdny pro duševní zdraví 2023 v Praze

Koncert Prago Union, dokumenty o lidech s duševním onemocněním, výstava nebo beseda o antidepresivech a křest knihy.

Dnes startuje již 34. ročník Týdnů pro duševní zdraví, největší tuzemské osvětové kampaně o duševním zdraví a lidech s duševním onemocněním. Kampaň, kterou od roku 1990 organizuje a zastřešuje Fokus Praha, potrvá čtyři týdny a vyvrcholí 10. října na Světový den duševního zdraví.

Již dnes probíhá v rámci kampaně v Praze Karlínský den pro duševní zdraví, na kterém Fokus Praha představí své služby dostuduj.fit nebo Komunitní centrum Dílna. Vrcholem akcí pořádaných přímo Fokusem Praha budou události propojené skrze slogan JE OK NEBÝT OK. Záštitu nad nimi převzala náměstkyně primátora a radní pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví, Alexandra Udženija. 

Koncert pro duševní zdraví 

Ve čtvrtek 14. září se od 18 hodin na Mariánském náměstí (Praha 1) uskuteční koncert legendy české hiphopové scény, PRAGO UNION, a skupiny NĚCO NĚCO, pohybující se na pomezí popu, elektroniky a post-punku. Akce je ZDARMA s cílem umožnit jedinečné setkání lidí s duševním onemocněním se širokou veřejností, bez zdí a bariér, na podporu otevřenosti k tématu duševního zdraví – JE OK NEBÝT OK. Více informací je k dispozici na webu Fokusu Praha nebo na Facebooku.    

Výstava Příběhy duše

Od 11. září do 10. října bude rovněž na Mariánském náměstí k vidění výstava, která představí několik příběhů lidí se zkušeností s duševním onemocněním.

Veřejné promítání dokumentů z minisérie Příběhy duše 

S výstavou na Mariánském náměstí je tematicky propojeno promítání krátkých dokumentů o lidech, kterým do života vstoupilo závažné duševní onemocnění. V klubovně Ústřední knihovny (Mariánské náměstí 98/1) se uskuteční premiéra dokumentů Eliška (18. 9.) a Káťa(21. 9.) spojená s debatou s oběma protagonistkami. Projekce dokumentů začínají vždy v 18 hodin.

Debata o antidepresivech a křest knihy

Fokus Praha v rámci své edice Marco Cavallo vydal knihu NA ANTIDEPRESIVECH O ANTIDEPRESIVECH. Ta je určena pro všechny, které zajímá, jaké to je žít s antidepresivy i bez nich. Obsahuje 10 + 1 rozhovorů novinářky Kateřiny Kudláčové s lidmi, kteří mají vlastní dlouholetou zkušenost s užíváním antidepresiv. 

Křest knihy a související debata s uživateli léků i odborníky proběhne 19. září od 18 hodin v klubovně Ústřední knihovny. Každý účastník dostane na místě výtisk knihy zdarma. Ke knize dále doporučujeme podcast, který si můžete pustit zde.

Všechny výše uvedené akce pořádáme ve spolupráci s Ústřední knihovnou v Praze a za finanční podpory hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR. Další akce pořádané Fokusem Praha v rámci kampaně Týdny pro duševní zdraví najdete zde.         

Jiří Hovorka 

 

 

Klíčová slova: