Týden rané péče se blíží

Dvanáctý ročník osvětové kampaně proběhne od 4. do 10. listopadu 2019, pestrý program připravila také ostravská pobočka Společnosti pro ranou péči.

Slogan „Každé dítě je úžasné“ zdůrazňuje individualitu každého dítěte, jeho jedinečnost. Dítě je součástí rodiny v mnoha rolích jako syn, dcera, vnuk, vnučka, sestra nebo bratr. Sourozenci jsou nedílnou součástí podpory rané péče a  část témat Týdne rané péče® by v letošním roce měla patřit také jim. Protože KAŽDÉ dítě je jedinečné, úžasné, osobité.

Narození dítěte s vážným hendikepem je neočekávanou skutečností, která ovlivní celou rodinu i její okolí. Zasáhne do vnitřních vztahů rodiny, do kontaktů s vnějším světem i do finančního zázemí. Mnoha rodičům se nejprve zhroutí představa vysněného dítěte, budoucnost se rozplyne a rodina se vydává na dlouhou cestu opětovně ji vystavět. Možná trochu jinak, ale stejně pevně. Raná péče pomáhá rodinám na cestě se orientovat, vidět i drobné radosti a úspěchy a těšit se z nich.

Letošní 12. ročník osvětové kampaně Týden rané péče® chce rozšířit povědomí o sociální službě raná péče. Jedná se o službu, která pomáhá rodinám překonávat těžké situace při výchově dítěte s postižením. Naším cílem je pomoci rodinám vytvořit takové podmínky, aby mohlo jejich dítě vyrůstat v domácím prostředí a rodina nemusela přistoupit k ústavní péči.

V Týdnu rané péče® chceme ukázat, že raná péče podporuje rodinu jako systém, pracuje se všemi jejími členy, napomáhá hledat vnitřní i vnější zdroje, propojuje formální i neformální pomoc. Aby celý systém dobře fungoval, musí spolupracovat i odborníci, kteří tvoří tým okolo dítěte a jeho rodiny. 

V rámci Týdne rané péče® chceme informovat laickou i odbornou veřejnost o možnostech podpory rodin dětí s postižením, posílit interdisciplinární spolupráci napříč příbuznými rezorty sociální práce, speciální pedagogiky a lékařství a také iniciovat diskusi o systému rané péče v České republice na úrovni krajských a ministerských úředníků.

Kampaň osvětového charakteru proběhne také v médiích. Veřejnost se dozví mnoho informací o potřebách rodin dětí s postižením i o rané péči samotné.

„Pro ostravské centrum rané péče je letošní ročník kampaně speciální v tom, že severomoravská pobočka Společnosti pro ranou péči slaví právě na podzim 25. výročí svého založení. Raná péče v našem regionu má tedy náležitou tradici a může čerpat ze zkušeností získaných během čtvrt století. Výročí si v Týdnu rané péče připomeneme například výstavou fotografií zachycujících okamžiky z konzultací přímo v rodinách nebo při akci pro rodiny, kterou pořádáme v pátek 8. listopadu přímo v našich prostorách,“ říká ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči Vladimíra Salvetová.

Více informací o kampani se dozvíte na www.tydenranepece.cz a v přiložené pozvánce.

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

Mediálním partnerem akce je Český rozhlas Ostrava.

 

Kristina Mezníková

 

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.