Ticho už neexistuje?

04.02.2014 16:25

Soustřeďte se. Zavřete oči a zaposlouchejte se… Co slyšíte?
Pokud šplouchání vln, šumění listí a zpěv ptáků, jste možná na dovolené. Bude-li to rachot strojů, cvakot klávesnic, hukot dopravy, hovor, sekačka, vrtačka, dětský pláč, hudba… a co to ještě… ano, klimatizace, pak jste asi v práci nebo doma. Všudypřítomný hluk patří k dnešní civilizaci.

 "Silný hluk nejspíše z čerpadla se nese blanenským údolím celou noc. Podle amatérského měření měl intenzitu přes padesát decibelů a přehlušil i projíždějící vlak. Usínat v teplém počasí s otevřenými okny a v takovém hluku je ale nepříjemné," popsal Lukáš Nový v e-mailu, který nedávno adresoval městu Blansku.
Paní Marie bydlící v prvním patře v pražské Revoluční ulici je z věčného hluku způsobeného dopravou už na mrtvici. Auta projíždějící po dlažebních kostkách a tramvaje vydávají takový hluk, že před jejím domem stěží rozumíme tomu, co říká: "Bydlím tady už přes třicet let a nemůžu si na ten kravál zvyknout. Často mě pobolívá hlava, a abych mohla usnout, musím si dávat špunty do uší." Svérázně bojuje za ticho anonymní sdružení Přátelská Kolonka v Adamově. Pomstou vyhrožovalo obyvatelům čtvrti Kolonka, pokud neomezí práci se sekačkami, pilami a jinou technikou. Mají ji používat v pracovní dny od sedmi hodin do půl páté a o víkendech jen v sobotu dopoledne. Leták sdružení našly v červenci ve schránkách desítky lidí.
Takových příkladů najdeme spoustu. Lidem zkrátka nadměrný hluk vadí. Nejvíce je obtěžuje automobilová, železniční a letecká doprava. Tvoří až 95 % hlukové zátěže. Přitom loni hrozilo, že se v Česku hranice přípustného hluku v dopravě bude zvyšovat! Ze současných 60 decibelů přes den měl limit stoupnout na 65, v noci z 50 na 55 decibelů.
Tím zřejmě chtělo ministerstvo dopravy ušetřit na stavbách protihlukových bariér. Ministerstvo zdravotnictví proti nebylo – hlavní hygienik Michael Vít tehdy prohlásil, že nemá žádné námitky. Nakonec se ale naštěstí od návrhu ustoupilo.
- Jistota jsou špunty
Obecní úřady mají pouze omezené možnosti regulovat hlučné aktivity. Většinou stížnosti obyvatel na hlučné zahradní restaurace, poutě, cirkusy, ohňostroje apod. jen přeposílají krajským hygienickým stanicím. Ty dodržování limitů neurčují z okamžité hladiny hluku, nýbrž z průměrné hodnoty obvykle z osmi po sobě jdoucích nejhlučnějších hodin během dne a jedné nejhlučnější hodiny v noci. Tak dlouho ale obvykle událost drásající uši netrvá! Takže výsledky měření jsou v normě. Řešení? Snad jen ty špunty do uší.
Možná se ale blýská na lepší časy. Ministerstvo zdravotnictví právě předložilo do meziresortního připomínkového řízení návrh zákona o ochraně veřejného zdraví před hlukem. Půjde o historicky první takto směrovanou samostatnou normu. Zákon by měl platit od roku 2014 nebo 2015, ale jeho přijetí bude jistě předcházet rozsáhlá debata. Diskutabilní je například návrh, podle něhož by se v rámci celé ČR zrušila zákonem stanovená hranice 22 hodin označující noční klid. Nově by ji na svém území určovaly obce formou vyhlášky.
- Uši si na hluk nezvyknou
Lidský sluch může zaznamenat zvuky od nuly decibelů. Hluk nad 65 decibelů při delším poslechu už může způsobit poruchy sluchu. Rámus nad 130 decibelů vnímáme spíš jako bolest a sluchové orgány se poškozují trvale i při krátkém poslechu.
Záludnost poškození sluchu hlukem spočívá v tom, že je obvykle nebolestivé a postupné. Proto si mnohdy člověk vůbec neuvědomí, že tento důležitý smysl ztrácí.
Přivyknout na hluk však nelze! Je to nebezpečný sebeklam. Aniž si to uvědomujeme, nenápadně ovlivňuje také naši psychiku a zadělává na různé zdravotní problémy. Například kardiovaskulární.
Aktuální studie dánské onkologické společnosti, která zkoumala zdravotní rizika obyvatel v blízkosti rušných silnic, prokázala, že s každými 10 decibely navíc se zvyšuje nebezpečí vzniku infarktu o 12 %. Během 10 let lékaři sledovali životní styl a zdravotní stav 50 000 mužů a žen ve věku od 50 do 64 let. Za tu dobu dostalo infarkt 1 600 lidí. Většinou těch, co bydleli v extrémně hlučném prostředí u silničních tahů. Podle MUDr. Zdeňky Vandasové ze Státního zdravotního ústavu je dostatečně prokázáno, že hluk přes den také nepříznivě působí na osvojování řeči a čtení u dětí. V noci je příčinou změn fyziologických reakcí, poruchy spánku a zvýšeného užívání léků na spaní. Dlouhodobý hluk způsobuje vyšší krevní tlak, únavu, deprese, bolesti hlavy, žaludeční a trávicí problémy, potíže se soustředěním… Vyplavuje stresové hormony, tím snižuje imunitu organismu, což může vést k řadě chorob. Ve výjimečných případech i k samovolnému potratu! * Léčí jen ředěné ticho
Ale pozor, žádný extrém není dobrý, ani absolutní ticho. Důkazy? Budapešťská organizace Svět sluchu celý letošní květen kladla obyvatelům maďarského hlavního města otázku: Byl jsi už dnes potichu?
V rámci akce, která měla upozornit na negativní působení hluku, byly na rušných křižovatkách, v metru i obchodních centrech instalovány zvukově izolované kabiny. Nabízely těm, kdo tu možnost v lidském mraveništi nemají, aby strávili v tichu a klidu alespoň pár minut a uvědomili si, jaký je to oproti venku rozdíl. Někoho to až překvapilo. Ale také se ukázalo, že ticho, které se dá krájet, vadí. Lidem ruch vlastně vyhovuje.
Své o tom vědí na nejtišším místě světa, v anechoické komoře v Orfield v americkém Minneapolisu, která pohlcuje 99,99 % zvuku. Dobrovolníci v ní vydrží jen pár desítek minut. Absolutní ticho je totiž k nevydržení a brzy se dostaví halucinace. Mozek se začne pídit po všem tom hluku, který obvykle ani nevnímáme, sám člověk se najednou stává zvukem a slyší pouze vlastní srdce i plíce a není nic, podle čeho by se orientoval. Nejblíže k absolutnímu tichu má vesmír. Proto komoru využívá NASA, která testuje kosmonauty, zda halucinace zvládnou.
- Zvukový smog
Naše uši se dusí ve zvukovém smogu, který nás všude obklopuje. Dříve bývaly restaurace nebo kavárny ostrůvky pohody, kam si lidé chodili popovídat a třeba přečíst noviny. Dnes v nich pomalu neslyší vlastního slova. Podle výzkumu agentury Focus má přes 40 % návštěvníků takových provozoven nepříjemnou zkušenost s hlasitou hudbou. Na zvukový smog dnes narazíme už i na toaletách, ve výtazích, při čekání, než volaný zvedne sluchátko, v supermarketech… Dobře vybraná muzika sice překryje nepříjemné zvuky a dokáže navodit atmosféru pohody, ale na každého taková "zástěrka" působí jinak.
Aby toho nebylo málo, někteří jedinci si pak doma ještě nahlas pustí muziku nebo televizi či rádio a dopřejí si další porci decibelů. A pokud od sousedů zní hudba silněji, přidají na hlasitosti a přebijí ji. Hluk, který nezpůsobujeme sami, nám totiž vadí. To dobře znají hlavně obyvatelé paneláků.
Proč vytváříme kolem sebe v tom uřvaném světě další rámus? Jako kulisu a sebeobranu, abychom nemuseli myslet na problémy a na to, co nás štve a obtěžkává mysl. Hluboké a dlouhotrvající ticho nás totiž nutí poslouchat svůj vnitřní hlas a dumat o hlubších záležitostech. A to se nám moc nechce.
Americký spisovatel Henry Miller řekl, že ticho je nejkrásnější zvuk. Podle jeho kolegy a krajana Roberta Fulghuma je ticho vždy součástí krásného života. A co ticho znamená pro vás? Napište nám. *

30 Ticho v obsazeném hledišti kina

40 Maximální hladina hluku pro zdravý spánek, tlumený hovor

50 Normální pouliční hluk

55 Televizor při běžné hlasitosti

57 Hluk při jízdě autem

60 Hlasitý hovor, rámus v klidnější restauraci

64 Kvákání žáby, obchodní centrum

70 Silně frekventovaná ulice, hlučná hospoda, potlesk v sále, vysavač

80 Přijíždějící souprava metra, křik, silná reprodukovaná hudba 85 Kohoutí kokrhání

90 Motorové vozidlo, jedoucí vlak

100 Maximální hluk motorky, pneumatická sbíječka

110 Hlasité obráběcí stroje, disko klub

120 Startující letadlo, válcovací stolice, buchary

130 Kotlárna, vypouštění páry a plynů

140 Proudové letadlo, siréna námořní lodi

150 Sopečné výbuchy

160 Start kosmické lodi

170 Petarda

PŘED HLUKEM A RIZIKY Z NĚJ NÁS SOUČASNÁ PRÁVNÍ ÚPRAVA DOBŘE NECHRÁNÍ Bojujte za ticho! RUŠÍ VÁS HLUK? ZKUSTE SE BRÁNIT. DOPORUČUJEME PĚT KROKŮ: 1. V souvislosti se stavbou ověřte potřebná povolení (pomůže příslušný stavební úřad). 2. Zajistěte měření (obraťte se na krajskou hygienickou stanici – KHS). Možná ho ale budete muset zaplatit. 3. Požadujte po KHS pozastavení provozu nebo udělení pokuty. 4. Požádejte o pomoc obecní úřad. 5. Podejte žalobu (to je ovšem zdlouhavé a finančně náročné řešení). Je ovšem možné, že nabudete dojmu hlukového bezpráví. To když třeba rachotící továrna dostane od hygieniků výjimku a její majitel příkaz, aby problém vyřešil. To se ale s velkou pravděpodobností hned tak nestane. Výjimkami se to jen hemží. Například Praha je má až do roku 2017 na všechny vozovky.

Já vás neslyším! * Již při 70 decibelech mají lidé problém si porozumět. * Za hlučné a nebezpečné je považováno místo, kde hladina hluku převyšuje 90 decibelů. * Hranice 80 až 90 decibelů je běžná na rušných ulicích a letištích, ale na koncertech hudba přesahuje i 120 decibelů!

Víte, že…

…nadlimitním hlukem je v ČR ohroženo přes 200 000 obyvatel, v EU je to 210 milionů? Různé poruchy sluchu má podle údajů Světové zdravotnické organizace více než čtvrt miliardy lidí.

…jen 15 minut strávených v hluku o hodnotě 100 decibelů znamená pro sluch stejnou zátěž jako 8 hodin v prostředí "zahlučeném" 85 decibely?

…ucho je prvním smyslem, který je aktivní už v děloze, čtyři a půl měsíce před narozením? Plod je schopen reagovat na sluchové podněty již v osmém měsíci těhotenství.

…Světová zdravotnická organizace považuje za zdraví nebezpečné hodnoty nad 42 decibelů, hodnoty 55 a více pokládá za nebezpečné pro zdravý spánek?

…americká armáda dostává ročně okolo 20 000 žádostí o invaliditu v důsledku ztráty sluchu? CHCETE

OHLUCHNOUT?

Jak si sluch můžete poškodit – rizikové faktory a počet decibelů Dům bez sousedů je luxus "Môžete ho zohnať len pod rukou, nádherné ticho hôr, výberové ticho zo zárukou získa ho kto príde skôr…" zpívá Pavol Habera a má skoro pravdu. O bydlení v klidných částech měst je v současnosti zvýšený zájem a za dům bez sousedů se platí vysoké částky. Hlučnost místa je možná to první, na co by se měl zájemce o koupi bytu zaměřit. Proto je důležitá osobní zkušenost z návštěvy nemovitosti. Pozor! Při prohlídce nezjistíte, jak je místo hlučné, jsou-li zavřená dobře zvukově izolovaná okna. RADA: Chcete-li zjistit, kolika decibelům je podle údajů ministerstva zdravotnictví místo vystaveno, podívejte se na webové stránky: http://hlukovemapy.mzcr.cz/

Foto: Většina mladých lidí se bez sluchátek v uších asi neobejde. Zadělávají si na průšvih
Foto: Neslyší svá mláďata Podle studie britské univerzity v Sheffieldu se hlučnost dopravy a průmyslových zařízení negativně podepisuje i na hmotnosti vrabčích mláďat. Ptačí rodiče totiž špatně slyší svá holátka žadonící o potravu a zanedbávají je.
Foto: Výběrové ticho nabízejí hory, jezera a příroda vůbec. Ovšem nesmí jít o turistické mraveniště
Snímky JAROSLAV JIŘIČKA, DRAHOSLAV RAMÍK, THINKSTOCK a archiv Infografika EARPLUGSTORE. COM

Klíčová slova: