Tamtam za 30 let pomohl již téměř 20 000 rodinám

Až 95 procent dětí se sluchovým postižením se rodí slyšícím rodičům, kteří nemají se ztrátou sluchu žádnou zkušenost. Podporu těmto rodinám v celé České republice zajišťuje Centrum pro dětský sluch Tamtam, které v tomto roce oslaví již 30 let své existence.

Po zjištění, že jejich dítě má sluchové postižení, se rodiče ocitnou v náročné situaci. Musí co nejrychleji zjistit, co sluchová vada znamená, jak ji nejlépe kompenzovat a především, jak s dítětem komunikovat, aby jeho vývoj nebyl nijak omezen. A proto je tu pro ně Tamtam.

V péči Tamtamu je každý rok registrováno více než 500 rodin z celé republiky.

„Tamtam rodinám nabízí vzájemně provázaný komplex sociálních, poradenských a informačně vzdělávacích služeb. Cílem naší odborné pomoci je minimalizovat důsledky sluchového postižení dítěte a posílit rodičovské kompetence tak, aby se rodina co nejdříve vrátila k běžnému rodinnému rytmu, nezávisle na sociálních systémech,“ říká Mgr. Jana Fenclová, ředitelka Tamtamu. "Pomoc poskytujeme terénní i ambulantní formou.  Naše poradkyně ročně najezdí za rodinami přes 210 tisíc kilometrů,“ dodává.

Pomoc rodinám je hlavní činnost Tamtamu. Kromě toho prohlubuje svou odbornou činnost i realizací víceletých projektů s celospolečenským dopadem. Zaměřuje se například na screening sluchových vad u novorozenců nebo včasnou diagnostiku.

Organizace se věnuje i publikační a vydavatelské činnosti, vydává například odborný čtvrtletník Dětský sluch a provozuje informační portál idetskysluch.cz. Vyvíjí také zcela unikátní aplikace Znakujte s Tamtamem, zaměřené na výuku znakového jazyka. Ke stažení jsou zdarma na Google Play a App Store.

Ve spolupráci s Informačním centrem rodičů a přátel sluchově postižených Tamtam pořádá a zajišťuje kulturní a vzdělávací akce. Divadelní představení pro děti i dospělé, výstavy, komentované prohlídky – to vše tlumočené do znakového jazyka.

Třicáté výročí založení si bude Tamtam připomínat po celý rok 2020. První z akcí bylo představení Jaroslava Duška Čtyři dohody tlumočené do znakového jazyka.

„Klienty a všechny, kteří se chtějí seznámit s naší činností a případně ji podpořit, zveme například na naši tradiční akci Zahradní slavnost. Letos proběhne 17. 6. v prostorách Tamtamu v Praze ve Stodůlkách. Uvidíte nás i v jednom z podzimních dílů pořadu České televize Tajemství těla, kde problematiku sluchového postižení představíme trochu zábavnější formou. Oslavy pak zakončíme 4. prosince v Komponovaném večeru s Jaroslavem Duškem a řadou dalších slyšících i neslyšících umělců a tlumočníků,“ jmenuje některé z akcí ředitelka Tamtamu Jana Fenclová.

Akcemi v jubilejním roce chce Tamtam připomenout široké veřejnosti, že světy slyšících a neslyšících se mohou vzájemně propojovat a obohacovat.

 

Lucie Křesťanová

Klíčová slova: