Světluška začala svítit online

Novým podcastem a online Kavárnou POTMĚ děkuje dárcům, že stále pomáhají.

Mimořádná opatření spojená s pandemií COVID-19 zasáhla i samotné fungování Světlušky, projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu. Pravidelné projekty Noční běh pro Světlušku a Kavárna POTMĚ jsou přesunuty na podzim, zapojení studentů do zářijových Sbírkových dní zatím zůstává nejisté.

Světlušce tak bude letos chybět bezmála 900 tisíc korun na zajištění plnohodnotného chodu grantového oddělení a organizaci všech plánovaných akcí. Spustila proto novou sbírku Posviť Světlušce a opět udává trendy.

Z pohotové reakce vzešly dva online projekty Podcasty POTMĚ a Kavárna POTMĚ: online, kterými chce poděkovat a být stále nablízku dárcům a podporovatelům i v době, která fyzickému kontaktu nepřeje.  

Narovinu a bez ostychu

Podcast POTMĚ, první ze série online světluščích novinek, vznikl ve spolupráci s aplikací Českého rozhlasu MůjRozhlas.cz. Zde a také na Spotify a dalších podcastových platformách vysílá Světluška od 14. května pravidelně každých čtrnáct dní ve čtvrtek. V Podcastu POTMĚ se co dva týdny setká jiný moderátor z řad známých osobností se zrakově hendikepovaným hostem.  Moderátoři se budou hostů ptát na nejrůznější otázky zcela narovinu a bez ostychu, v rozhovorech se proto mohou posluchači těšit i na tabuizovaná témata a osvětlení všeho, co by je zajímalo, ale sami by se báli zeptat.

V premiérovém díle se moderace ujal Kovy alias Karel Kovář, který zpovídal zrakově hendikepovanou paralympioničku a studentku práv Nicole Fryčovou. Mezi potvrzenými moderátory se v následujících týdnech objeví také duo Buchty z Radia Wave, bloggerka Veronika Tázlerová nebo herečka a moderátorka Iva Pazderková

Kavárenský zážitek ve vašem obýváku

Druhou novinkou je Kavárna POTMĚ: online. Zprostředkování živé kavárenské konverzace za účasti zrakově postižených a známého hosta, kterým v prvním díle byla Tereza Kostková, nabídne Světluška prostřednictvím platformy Crowdcast.  

Věrnou imitaci příjemného posezení potmě u oblíbeného nápoje s nevidomými a slabozrakými kavárníky, si budou zájemci moci užít pravidelně každé úterý v podvečer od šesti hodin. Link do Kavárny POTMĚ: online naleznou zájemci na sociálních sítích Světlušky.

Světluška má vedle nové sbírky Posviť Světlušce, shromažďující finance na plynulý provoz a organizaci aktivit, stále spuštěnou i dlouhodobou sbírku, kde mohou podporovatelé přispět na zrakově postižené všech věkových skupin. 

Informace o Světlušce 

Od roku 2003 je Světluška partnerem pro organizace, které zajišťují služby pro lidi s těžkým zrakovým a zrakovým kombinovaným postižením. Stejně tak je jedním ze záchytných bodů pro jednotlivce, rodiny, studenty, seniory s těžkým zrakovým postižením, kterým pomáhá v k životu, který chtějí žít. Světluška přispívá na vzdělávání, na volnočasové aktivity, na moderní asistivní technologie či nové metody diagnostiky a léčby. Rodinám pak na asistenci a odlehčovací služby, které umožní nadechnout se a být tak dlouhodobě oporou svým blízkým.

Web Světlušky zde

Facebook Světlušky zde

Instagram Světlušky zde

Karolina Žampachová

 

 

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.