Stanovisko Aliance žen s rakovinou prsu k závadným implantátům

15.01.2012 17:38

Česká Aliance žen s rakovinou prsu, obecně prospěšná společnost zastupující ženy, které v minulosti absolvovaly náročné, nezbytné a celou jejich rodinu zasahující a stresující léčení závažného onemocnění, spojené v řadě případů také s indikovanou a pojišťovnami hrazenou rekonstrukcí amputovaného prsu, se rozhodla otevřít speciální poradnu pod názvem Mamma problém 2012.

Poradna Mamma problém je určena ženám, které v souvislosti se současným odhalením nebezpečných francouzských výrobků – nekvalitních gelových prsních implantátů, cítí dopad tohoto skandálu i v naší zemi, mnohé doslova i ve vlastním těle.
Nemůže být pochyb o tom, že vinou těch, kdo umožnili, že se tyto nekvalitní implantáty aplikovaly i v českých zdravotnických zařízeních, tyto ženy nyní znovu (a zcela zbytečně) procházejí dalšími závažnými psychickými traumaty. Nabízíme proto prostřednictvím našich pacientských organizací základní pomoc, podáváme informace a pomocnou ruku. Jsme na telefonu nebo připraveni k osobní konzultaci. Snažíme se dostupnými prostředky pomoci onkologicky nemocným ženám, které se na nás obrátí. Hledáme společně optimální řešení, protože na vlastním prožitku víme, o co jde.  

Aliance žen s rakovinou prsu o. p. s. vyzývá ministra zdravotnictví České republiky Leoše Hegera, i další představitele participujících subjektů, aby bez odkladů napravili systém, jehož kontrolní mechanismy umožňovaly v ČR bez jakýchkoli zábran profitovat nehoráznému a společensky i zdravotně nebezpečnému byznysu – importu a obchodu s nekvalitním výrobkem. Je víc než jen politováníhodné, že se tak několik let dělo – a můžeme jen doufat, že už neděje, ale nikdo kompetentní to dosud dostatečně nepotvrdil.

Aliance žen s rakovinou prsu sleduje s pohoršením nestydatost výrobce, dovozců, distributorů, pojišťoven a pravděpodobně i některých lékařských pracovišť, jejich snahu vydělat bez skrupulí i na neštěstí žen, které se rozhodly po nezbytné amputaci prsu k další náročné operaci – plastické rekonstrukci s pomocí gelového implantátu.

Právě onkologické pacientky, kterým byly nekvalitní implantáty francouzského původu aplikovány, jsou tak nyní těmi, které jsou poškozené vlastně podruhé. Nejdřív svedly životní boj, překonaly zákeřnou nemoc. Musely podstoupit nezbytnou operaci mléčné žlázy. Pak se odhodlaly k rekonstrukci prsu, aby se zbavily svého frustrujícího handicapu. Teď zažily šok a čeká je další operace – vyjmutí vadných implantátů. A pak možná nová rekonstrukce, pokud se jí ještě odváží…

Doufáme, že už je jednoznačně rozhodnuto: reoperaci bude nyní hradit poškozeným ženám pojišťovna. Ale kdo nahradí psychickou újmu těchto žen, kdo nahradí psychickou újmu rodinám těchto žen? To zatím nikdo neřekl.

Aliance žen s rakovinou prsu se rozhodla nabídnout proto poradnu Mamma problém 2012 onkologickým pacientkám, které se po rekonstrukční operaci obávají možných problémů s implantáty a rozhodují se pro reoperaci. Oslovujeme současně odborníky, kteří nám pro tyto ženy pomohou zajistit kvalitní péči po celé České republice – psychologickou, diagnostickou, léčebnou, včetně případné právní pomoci.

Kontakt na poradnu Mamma problém 2012 najdete na webové adrese Aliance žen s rakovinou prsu www.breastcancer.cz.
Eva Knappová, Aliance žen s rakovinou prsu o.p.s
Vinohradská 176, 130 00 Praha 3
aliance@breastcancer.cz, tel.: 777  791 590

O Alianci žen s rakovinou prsu o.p.s.:
obecně prospěšná společnost, založená v roce 2002. Zastřešující celorepublikově působící společnost, která je v denním kontaktu s pacientskými organizacemi, pacientkami, ale i s odbornou lékařskou frontou v České republice i v zahraničí.
Webové stránky: www.breastcancer.cz,
Tisková mluvčí: Mgr. Táňa Pikartová, tel. 777 898 542, e-mail: pikartova@breastcancer.cz

Stanovisko ministerstva zdravotnictví k problematice zdravotně nevyhovujících prsních implantátů v České republice si můžete přečíst

na stránkách ministerstva.

Klíčová slova: