Spirála Ostrava slaví deset let od svého založení

Při této příležitosti se 13. září zúčastní Dne zdraví a 22. září pořádá Den otevřených dveří. Obě akce spadají pod Setkání spolu, které je součástí mezinárodních Týdnů pro duševní zdraví.

Ty nám připomínají, že psychickému zdraví musíme věnovat stejnou pozornost jako zdraví tělesnému. Organizace Spirála Ostrava poskytuje sociální služby a chráněné zaměstnávání lidem s duševním onemocněním v Ostravě a blízkém okolí. 

První akce, Den zdraví, se uskuteční v úterý 13. září v Komenského sadech, kde bude mít Spirála Ostrava svůj infostánek. Návštěvníci si budou moct popovídat se zaměstnanci Spirály a zároveň se podívat na putovní výstavu panelů Fakta a mýty o duševním zdraví. Hlavní myšlenkou výstavy je destigmatizace lidí s duševním onemocněním.

Putovní výstava byla dosud k vidění na Colours of Ostrava a na festivalu Art and Life v ulicích Poruby. Po Komenského sadech se přestěhuje do Bělského lesa v městském obvodu Ostrava-Jih, kde sídlí všechna tři pracoviště Spirály. 

Ve čtvrtek 22. září pořádá Spirála Ostrava ve svých prostorách, na adrese Jaromíra Matuška 82/26a na Dubině, Den otevřených dveří. V čase od 14 do 18 hodin bude připraven bohatý program. Ten odstartuje ve 14 hodin slavnostní vernisáží obrazů Hedviky Nádraské a kreseb Dušana Urbaníka. 

„Projekt Dušana Urbaníka Mapy myšlenek tvoří kresby na krabičkách, lepence nebo dřevěných destičkách a jejich posláním je pomoci lidem v jejich nejtěžších chvílích života. Hedvika Nádraská miluje modrou barvu, a to se odráží i v její tvorbě. Hedvičiny obrazy vás přenesou do světa fantazie, kde nic není nemožné,“ přibližuje vystavená díla ředitelka Spirály Ostrava Eva Krestová.

Ředitelka Spirály Ostrava Eva Krestová akci oficiálně zahájí ve 14:30. Součástí programu je dále hudební vystoupení, prezentace všech oddělení organizace a ukázky činností sociálně terapeutických dílen. V prostorách Spirály Ostrava si navíc návštěvníci mohou prohlédnout šicí dílnu i prostory, kde probíhá sociální služba sociální rehabilitace.

Občerstvení zajistí catering Nášup si dám, který Spirála také nabízí jako službu veřejnosti a zaměstnává v ní lidi se zdravotním znevýhodněním. 

Spirála Ostrava za svých 10 let působnosti pomohla stovkám lidí zvládnout následky duševního onemocnění a obrátit svůj život k lepšímu. Mimo jiné zaměstnává zdravotně znevýhodněné lidi, vzdělává v oblasti duševních onemocnění a boří mýty spojené s psychickými problémy. 

„Otevírat lidem s duševním onemocněním dveře k lepšímu životu je jednou z nejúžasnějších cest, kterou jsem se coby spoluzakladatelka Spirály před deseti lety vydala. Vždy to bylo dobrodružství plné těžkých životních příběhů, ale i skvělých lidí a každodenních nových výzev. Jsem pyšná, jak to společně se Spiraláky zvládáme a těším se na další roky, kdy tady budeme pro ty, kteří naši podporu potřebují. Přijďte to s námi oslavit a načerpat energii společným milým zážitkem,” zve na akci Eva Krestová. 

Akci Setkání spolu letos finančně a nefinančně podpořili: Moravskoslezský kraj, Nadace umění pro zdraví, Městský úřad Ostrava-Jih a společnost Vyncke.

Eva Krestová

 

 

Klíčová slova: