Speciální škola v Praze Letňanech otevře dveře těžce postiženým dětem z Prahy a okolí

30.05.2012 23:08

V Praze Letňanech se po prázdninách otevře první speciální škola určená těžce postiženým dětem s kombinovanými vadami, jako je například hluchoslepota, mentální retardace nebo psychiatrická diagnóza spojená s hluchotou. Podle patronky projektu, poslankyně Lenky Kohoutové jde o jedinečný projekt, který umožní i dětem s těžkým zdravotním postižením posunout se ve svém vývoji dopředu.

Za vznikem speciální školy stojí mezinárodní charitativní organizace Pink Crocodile, která finančně podporuje mimo jiné vzdělávací program pro děti s těžkým kombinovaným postižením, známý jako Bobříci. Prostory pro novou školu poskytla Praha 18 - Letňany z iniciativy starosty Ondřeje Lněničky z ODS. Školu finančně podpořila řada jednotlivců a firem, mimo jiné na benefiční akci, která proběhla minulou neděli.
 
V České republice doposud neexistoval žádný intenzivnější vzdělávací program pro děti s kombinovaným postižením. Terapeuti se těmto dětem věnovali pouze jednou týdně v pronajatých prostorách Jedličkova ústavu. Nová škola pojme třicet dětí a její prostory bude možné v budoucnu dále rozšiřovat. Děti ji navíc mohou využívat každý všední den. Rodičům otevření nového zařízení mimo jiné umožní, aby se alespoň částečně vrátili do pracovního života, který většina z nich kvůli celodenní péči o své dítě opustila,“ uvedla patronka projektu Lenka Kohoutová.
 
Organizace Pink Crocodile je podle ní zářným příkladem toho, jak pružně uměl neziskový sektor zareagovat na dlouhodobou poptávku po vzdělávacím zařízení tohoto typu. „Navíc většinu prostředků na rekonstrukci a provoz budovy je tato organizace schopna sehnat ze soukromých zdrojů,“ dodala Lenka Kohoutová.
 
Péče o děti s kombinovanými vadami vyžaduje vysoce specializovanou péči, kterou běžná předškolní ani školní zařízení nemohou poskytnout. Nová speciální škola je tak jedinečnou možností, jak mohou rodiče těchto dětí využít kvalitní vzdělávací program přizpůsobený potřebám handicapovaných dětí. Program Bobříci v tuto chvíli navštěvuje i několik dětí z dětských domů.
Ondřej Hušek
 
Klíčová slova: