Soutěž o nejlepšího zaměstnavatele neslyšících vyhrála akciová společnost Alza.cz

16.07.2013 2:00

Vítězem soutěže Firma roku 2012 o nejlepšího zaměstnavatele neslyšících se stala akciová společnost Alza.cz. V pátek 12. července cenu z rukou zástupců Agentury pro neslyšící převzal personální manažer společnosti Ján Murín v prostorách Alza.cz v Praze-Holešovicích.

Společnost Alza.cz zaměstnává neslyšící od roku 2008. Sluchově postižení zaměstnanci se ve firmě stali běžnou součástí pracovního kolektivu. V současnosti zde pracuje osm neslyšících, od počátku spolupráce Alza.cz s občanským sdružením APPN (Agenturou pro neslyšící) jich společnost zaměstnala přes třicet.
Neslyšící zde pracují na pozicích baličů v oddělení logistiky a v reklamačním oddělení. „Někteří z neslyšících pracovníků provádějí to, čemu se v logistické hantýrce říká tzv. nanášení,“ přibližuje práci sluchově postižených kolegů personální manažer Ján Murín. „Mají na starosti přípravu a kompletaci zboží dle dané objednávky, provádějí kontrolu úplnosti a předávají zakázky na oddělení balení či na osobní výdej – kompletaci zboží tak, aby objednávka zákazníkovi dorazila jako jeden balíček.“
Neslyšící zaměstnanci jsou na pracovišti plně integrováni mezi slyšící pracovníky, nejedná se tedy o chráněná pracovní místa. Ve společnosti se vytvořil stabilní tým, který nejenže poskytuje neslyšícím pracovní příležitosti, ale obohacuje i slyšící pracovníky.
„Být v kolektivu s neslyšícími pro mne mělo jednu velkou výhodu. Poprvé jsem si uvědomil, že to jsou lidé jako my slyšící a že zde vzniklo mnoho přátelských vazeb,“ říká zaměstnanec Petr Karel, vedoucí skladu, který s neslyšícími pracuje již pátým rokem. Někteří slyšící pracovníci se již naučili základní komunikaci ve znakovém jazyce potřebnou na pracovišti a úkoly tak předávají neslyšícím v „jejich“ jazyce. Dále pomáhá odezírání a také tužka a papír.
„S neslyšícími pracovníky jsme velmi spokojeni,“ říká Ján Murín. „Zaměstnanci jsou u nás zaměstnáni dlouhodobě, máme nízkou fluktuaci neslyšících.“
Soutěž Firma roku, kterou každoročně vyhlašuje občanské sdružení APPN (Agentura pro neslyšící), je určena společnostem, které v pracovněprávním vztahu zaměstnávají osoby se sluchovým postižením na otevřeném trhu práce. Cílem soutěže je poděkovat a podpořit společnosti, které zaměstnávají osoby se sluchovým postižením, a zároveň k tomuto kroku motivovat i další zaměstnavatele.
Letos bylo do soutěže o Firmu roku na základě veřejných nominací vybráno 11 firem, které v roce 2012 zaměstnávaly neslyšící. Svého favorita volilo 91 účastníků hlasování prostřednictvím formuláře na webových stránkách APPN, o. s. Druhé místo získal hotel Hotel nH Prague a třetí místo G4S Cash Solutions, a. s.
 
APPN, o. s. 
 
Klíčová slova: