Soubor, vedený opavskými umělci, dobyl Ameriku

04.02.2014 16:25

Opava – Baletní sólisté Slezského divadla Monika a Valerij Globovi jsou vedoucími občanského sdružení Balet Globa, které se terapií psychobaletu dlouhodobě věnuje handicapovaným lidem. Jeho členové se v polovině července zúčastnili v Kalifornii soutěže WCOPA WORLD Championships a možnost předvést světu své taneční umění beze zbytku využili.

Z Los Angeles přivezli čtyři prestižní medaile a jejich lesk zvýraznily ještě plakety a nejprestižnější ocenění. Byli absolutními vítězi v kategorii Balet a Open a jednotlivá vystoupení ve skupině i s vozíčkářem znamenala dvě zlaté a dvě stříbrné medaile.
"Soutěže, která je určená začínajícím i zkušeným umělcům, jsme se zúčastnili na pozvání organizátorů. Odjeli jsme do Kalifornie s členy našeho občanského sdružení Balet Globa Pavlem Holečkem, Daliborem Cáskem, Alešem Příborským a vozíčkářem Daliborem Brázdou," říká Monika Globa, která ceny přebírala s manželem Valeriem. V kategorii Balet a Open měli přímo žně. V tanci ve skupině získali dvakrát zlato a v duetu dvakrát stříbro. Úspěch završily dvě plakety za absolutní vítězství pro věk nad 25 let.
"Určitě nám to zvedne sebevědomí. Každá dřina se projeví, už tím, že můžeme něco takového dělat a předvést to někomu, je pro nás čest," netají radost z výsledku Dalibor Cásek. Přesně to je cílem Baletu Globa, jehož čestným předsedou je známý tanečník Vlastimil Harapes. Snaží se umožnit tělesně postiženým zapomenout na svůj handicap a zbavit se starostí všedního dne. Choreografie je každému z členů souboru s různým postižením šitá na míru. "Když vám tleskají porotci nebo sál vestoje, tak je to zážitek," shrnuje pocity členů souboru Dalibor Brázda.
"Snažíme se jejich tělesný handicap trochu zakrýt, ale v žádném případě jim neulevujeme. Naše členy vedeme k tomu, aby se svým tělem dokázali zabojovat," dodává Valerij Globa.. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo ocenění za nejlepší tým, které patřilo už všem účastníkům soutěže z České republiky.

Foto: ÚSPĚŠNÝ balet Globa s opavskými baletními umělci Monikou (první zleva vpředu) a Valerijem (druhý zprava vzadu).
Foto: archiv Moniky Globa

Klíčová slova: