Sociální reforma prakticky žádná neexistuje

01.03.2013 20:40

Říká v rozhovoru v novém čísle časopisu Můžeš ředitel obecně prospěšné společnosti Domov Sue Ryder Matěj Lejsal.

Na konkrétních příkladech dokazuje, že reformou nazýváme jen dílčí úpravy a drobné posuny, které vlastně nikam nemíří. Prostě chybí dohoda, co vlastně mohou veřejné služby zajistit, jaké daně se na to budou vybírat, jak je rozdělovat a jakou kvalitu života postižených, osamělých, starých nebo nemocných lidí stát zaručí.

V reportáži o rodině Galóových ze středočeské vesnice Malinová pak časopis Můžeš ukazuje, jak dokáže žít rodina se čtyřmi dětmi, z toho se dvěma s postižením. Kvalitu každodenního života si zajišťují úžasnou pracovitostí, což obnáší mj. chov dvaceti kusů hovězího dobytka, slepic a perliček, letos přibude i chov prasat. Rodina tak nejenže nekupuje maso pro vlastní potřebu, ale také ho prodává. Na nedostatečnou sociální pomoc státu si tam nikdo nestěžuje…

Další reportáž s titulkem Sen žít a bydlet jako ostatní je na dosah ukazuje, jak v severních Čechách nahrazují ústavy pro lidi s mentálním postižením rekonstruované byty a projekt chráněného bydlení jim přináší pohodlí a radost.

Servisní část časopisu přináší přehled míst, kde si lze vypůjčit kompenzační pomůcky pro osoby, které si je nemohou koupit nebo je nepotřebují natrvalo.

Cestopis vozíčkáře zavádí čtenáře do Salcburku. Autor v něm popisuje své zkušenosti s bezbariérovými galeriemi, ale i s ubytováním a hromadnou dopravou.

Jedním z umělců, kteří přispěli darem svého díla na nedávný 11. aukční salon výtvarníků Konta BARIÉRY, je Aleš Lamr. Z rozhovoru s ním se dozvíme, že se k umělecké tvorbě dostal díky filmu.

Reportáž z letošní Jizerské 50 popisuje, jak tento závod běželi nevidomí. Ve spolupráci se svými vodiči dokázali v lyžařské stopě úspěšně zvládnout i nebezpečné zatáčky a sjezdy.

V poradně pak seznamujeme čtenáře s legislativními novinkami, např. se slevou na dani pro důchodce a výplatou nemocenských dávek.

Motoristický novinář Petr Buček píše o novinkách úpravců automobilů pro osoby s postižením.

Fotograf a novinář Ondřej Neff komentuje snímky, které čtenáři posílají na stránky www.muzes.cz, a ty nejlepší tradičně otiskujeme.

Jindřich Štěpánek

Klíčová slova: