Sociální dávky vydá bankomat. Seniory ale novinka děsí

04.02.2014 16:25

MIRÁKL PILNĚ TRÉNUJE Mistryně světa se chystají na prestižní soutěž ve Frankfurtu
Lidé, kteří pobírají sociální dávky, nově obdrží takzvanou sKartu. Ta jim umožní vybírat peníze v bankomatech. Senioři a tělesně postižení lidé ovšem novinku vnímají jako nepříjemnou komplikaci.

KARLOVARSKÝ KRAJ Zaměstnanci úřadů práce v kraji už začali vydávat Karty sociálních systémů. Ty umožní lidem vybírat sociální dávky v bankomatech.
Především starší lidé z menších obcí ale nejsou z nového systému nijak nadšeni. Připadá jim zbytečně složitý. "Asi nejvíc mi vadí, že budu muset pro kartu jít na úřad práce. Dosavadní systém mi vyhovoval, nechápu, proč se musí měnit," zlobí se Zdeňka Levá z Aše.
Plastová kartička umožní i zadání trvalého příkazu k převodu dávek na účet klienta. Ten ale bude muset stejně vážit cestu na nejbližší pobočku úřadu práce, aby si kartu převzal.
"Prvních 100 klientů bylo vyzváno k převzetí karty v období od 3. do 7. srpna 2012. Jednalo se především o klienty, kteří pobírají rodičovský příspěvek. Samotné předání karty je spojeno s podrobným seznámením o možnostech jejího užívání, aktivace a dalších služeb," informovala Veronika Rohošková z krajské pobočky Úřadu práce v Karlových Varech. " Nejčastější dotazy klientů ohledně sKarty směřují právě k procesu její aktivace, možnosti zadání platebního příkazu, platnosti, či použitelnosti při platbách v obchodě," uvedla Veronika Rohošková. Ta připomíná, že pracovníci úřadů práce jsou připraveni v případě problémů s používáním sKarty poskytnout klientům další poradenství.
"Těm klientům, kteří se nedostaví k převzetí karty, bude zaslán nový dopis s náhradním termínem pro vyzvednutí," podotkla Rohošková. Zavádění sociálních karet kritizoval ombudsman Pavel Varvařovský i Národní rada osob se zdravotním postižením. "Nám sKarty vadí především proto, že 40 procent příjemců dávek pobírá dávky prostřednictvím poštovních poukázek a především lidé se zdravotním postižením, ale i senioři, nebudou schopni využít této karty k tomu, aby se dostali k penězům," uvedl nedávno předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, podle nějž je většina bankomatů pro tělesně postižené jen těžko přístupná.
Postiženým přináší přechod na sKarty i další komplikace. Budou totiž muset na úřad práce doručit svou fotografii. "Tito příjemci tedy nejprve získají informaci, že na další pravidelnou návštěvu úřadu práce, například při dokládání povinných dokumentů, mají přinést svoji portrétní fotografii. Teprve poté, co bude jejich karta připravena, obdrží dopis s výzvou k vyzvednutí své sKarty. Výhody, které dnes souvisí s držením průkazů AP., ATP. a ATP./ P, zůstávají i nadále zachovány," informuje Ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu.

---

FAKTA Co je sKarta * Karta umožní lidem, kteří pobírají sociální dávky, vyzvednout si peníze v bankomatu, prostřednictvím karty mohou platit i v obchodech. * Kartu si musí ale osobně převzít na úřadu práce.

Foto: Soustředění v Sokolově Mistryně světa v showdance, dívky z taneční skupiny Mirákl, v současné době absolvují soustředění v domácím prostředí - Hornickém domě v Sokolově. Připravují se totiž na mistrovství světa v modern dance a jazz dance, které hostí začátkem října německý Frankfurt. » Více na straně C2
Foto: Václav Šlauf, MF DNES

Mutace - Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

Klíčová slova: