Simultánní přepis ve dvojí roli

Simultánní přepis mluvené řeči bude tématem dvou přednášek na konferenci INSPO, která se uskuteční 28. března v Kongresovém centru Praha. Současně však díky přepisovatelům budou moci účastníci se sluchovým postižením sledovat simultánní přepis všech přednášek na plátně nebo na vypůjčeném tabletu. A nebude jich málo, z dosud více než tří set zaregistrovaných potřebuje přepis 60 účastníků. 

Zato tlumočení do znakového jazyka požaduje jen 13 účastníků. Opět se tak potvrzuje, jak je důležité, že Česká unie neslyšících začala poskytovat simultánní přepis jako sociální službu. Díky tomu ohluchlí a nedoslýchaví lidé, kteří nepoužívají znakový jazyk, mají konečně možnost účastnit se takovýchto vzdělávacích akcí.

Mohou se těšit, že se dozvědí o řadě nových možností, které informační a komunikační technologie nabízejí lidem se sluchovým postižením. Podařilo se například zajistit přednášku Ing. Karla Trpáka, vedoucího vysílací techniky České televize, který přiblíží připravované služby pro osoby se specifickými potřebami v televizním vysílání s vysokým rozlišením. 

Kromě toho zazní téměř tři desítky dalších přednášek. Kompletní program je na http://inspo.cz/inspo-2015, kde se nachází i odkaz na registrační formulář. S přihlášením není radno otálet, protože po naplnění kapacity sálu bude registrace ukončena. 

 

 

 

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.