Setkání u Oblouku pro duševní zdraví

Pořádá již popáté od 10. do 11. října 2019 obecně prospěšná společnost Spirála, poskytující sociální služby a chráněné zaměstnávání lidem s duševním onemocněním v Ostravě. 

Tato tradiční akce s destigmatizačním charakterem je určena široké veřejnosti a spadá do Týdnů duševního zdraví, které nám opět připomínají, že zdraví máme jen jedno a zdraví psychické je stejně důležité jako zdravé tělo.

Ve čtvrtek 10. října čeká návštěvníky Cineportu v Provozu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovicích od 17 hodin projekce filmu Paralelní životy s následnou besedou.

Paralelní životy musí žít většina lidí s duševním onemocněním, kdy vnitřní svět skrývají před tím vnějším, jinak je čeká stigmatizace, neúcta a v krajnosti izolace za zdmi ústavů. Film odkrývá cesty, jak řešit současný stav psychiatrické léčby v ČR.

Na projekci filmu navazuje od 18 hodin beseda Moje jméno není diagnóza, kde se mimo jiné seznámíte s duševním onemocněním z pohledu člověka, který jej prožívá. Beseda proběhne za účastí MUDr.Jany Schwarzové, psychiatričky psychiatrického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava, a Martina Okáče, který se angažuje v iniciativě Na rovinu Národního ústavu duševního zdraví.

Zváni jsou všichni, koho zajímá problematika duševního onemocnění a chtějí třeba i podpořit někoho blízkého, kdo s duševním onemocněním denně bojuje.

V pátek 11. října Setkání U Oblouku tradičně zakotví v porubské Kafárně U Oblouku. Od 14 do 18 hodin Vás zde čekají tvořivé workshopy pro všechny. Budeme společně malovat na textilní nákupní tašky, vytvářet podzimní věnečky a zkoušet si další rukodělné techniky.

Od 17 hodin proběhne vernisáž výstavy fotografií Setkání s bolestí duše. Uvidíte fotografie hned tří ostravských autorů, kteří mají blízkou zkušenost s duševním onemocněním.

O hudební část večera se postará od 18 hodin František Kuča, kytarista ostravské formace Café Industrial. Jeho hudba Vám udělá dobře na duši…

Setkání U Oblouku přinese letos ve dvou dnech osvětový i zábavný program, jehož zastřešující myšlenkou je snížení  nálepkování  duševně nemocných lidí ve společnosti.

"Návštěvníci například ochutnají výtečné občerstvení, které připravili naši zaměstnanci z řad lidí se zkušeností s duševním onemocněním,” láká návštěvníky ředitelka Spirály o.p.s., paní Darja Koťátková. „V neposlední řadě nám jde o zlepšení přístupu lidí k jejich vlastnímu duševnímu zdraví.“ dodává.

Spirála o.p.s. nabízí veřejnosti služby v oblasti kavárenské a cateringové činnosti, údržby zeleně a veřejného prostranství a provozuje šicí dílnu.

Zaměstnáváme v těchto službách veřejnosti přes 20 lidí s duševním onemocněním a pomáháme jim tak v jejich adaptaci do běžného způsobu  života. Společnost se naštěstí o problematiku duševního zdraví zajímá čím dál tím více a je to dobře, protože tyto potíže mohou v průběhu života potkat každého z nás nebo našich blízkých. ”  doplňuje Eva Krestová, hlavní organizátorka “Setkání”.

Přijďte se přesvědčit, že zdravotně postižení mají rovnou šanci pracovat a seberealizovat se v životě. Duševní nemoc NENÍ nálepka.

Setkání U Oblouku bude realizováno za finanční podpory Moravskoslezského kraje, obecního úřadu Ostrava - Poruba a Nadace umění pro zdraví. Na akci se s námi podílí projekt iniciativy Na rovinu s názvem Destigmatizace lidí s duševním onemocněním v ČR, jehož cílem je pomáhat čelit stereotypům o duševním zdraví a nemoci – více na www.narovinu.net. Více informací o Spirále o.p.s. a naší činnosti  na www.spirala-ops.cz.

Daniel Milich

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.