Roztroušená skleróza - mýty a skutečnosti

Přednáška prof. MUDr. Evy Kubala Havrdové, CSc., proběhne v úterý 18. září od 16 hodin v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.

Přednášku pořádá Učená společnost České republiky.

Sdělit diagnózu roztroušené sklerózy se ještě před pár lety rovnalo sdělení osudu. Proto se diagnóza až do konce minulého století často před pacienty tajila. To však zároveň s její nepředvídatelnou aktivitou vedlo ke vzniku mnoha mýtů. Dnes jde o jedno z nejrychleji se vyvíjejících odvětví neurologie, propojující poznání imunologie, zobrazovacích metod, animálních modelů a klinické neurologie. Toto spojení přineslo většině nově diagnostikovaných pacientů dramatickou změnu života – přes polovinu našich pacientů s biologickou léčbou je schopno plného pracovního výkonu.

Nových poznatků však stále přibývá i v oblasti genetiky, mikrobiomu či biochemie a možná se blíží doba, kdy budeme moci pacientovi individuálně poradit, která léčba je pro něj nejvýhodnější. Jde o autoagresivní onemocnění, naše poznatky jsou dnes doplněny i o psychologické studie a komplexní přístup k pacientovi zahrnuje také doporučení změn životního stylu. Jako by se roztroušená skleróza stala obrazem naší doby.

Pozvánka je v příloze. 

 

 

Klíčová slova: