Romneyová: Z primárek mě po stresu vyřadil úder nemoci

04.02.2014 16:25

Manželka republikánského kandidáta trpí roztroušenou sklerózou, nápor jí ublížil.

Ann Romneyová (63), choť republikánského prezidentského kandidáta, nemohla být na jaře v primárkách po manželově boku, protože ji vyřadilo opětné vzplanutí choroby - roztroušené sklerózy. Svěřila se s tím televizi NBC. "Není nic horšího než stará dobrá kampaň, která přidá ke stresu," řekla ironicky Romneyová.
Lékaři jí zákeřnou nemoc diagnostikovali v roce 1998, kombinací tradiční a soudobé medicíny se jim zatím dařilo postup a projevy choroby držet v mezích. "Nikomu jsem nic neřekla, ale začala jsem pociťovat štípání, vrátila se mi otupělost a závratě. Nemohla jsem udržet krok," dodala Romneyho žena, která se po studiích věnovala rodině, vychovala pět synů, její vášní je jezdectví, a její kůň Rafalca soutěžil v drezuře na londýnských hrách.

Ryan obrací. Nemluví už o rázných škrtech

Výraznou proměnou prochází Romneyho dvojka Paul Ryan (42). Muž, který jako kongresman vyděsil spoustu Američanů návrhem tvrdě úsporného rozpočtu, zajel se svou matkou-důchodkyní mezi penzisty na Floridu a zdůraznil, že chce zachránit vládní program zdravotního pojištění pro asi 50 miliónů seniorů (Medicare), které hradí pojištěnci polovinu nákladů na léčení.
"Není to jen program, kupa čísel, ale něco, na co spoléhá moje máma a co měla i babička. Musíme tuto záruku zachovat," prohlásil. Náklady na Medicare jsou tentokrát tak palčivé téma, že na něm lze volby prohrát. Ryan ale trvá na úsporách, ačkoli i prezident Obama navrhl dlouhodobé škrty 716 miliard dolarů (14,3 bil. Kč). Ryan přišel už dřív s myšlenkou poukázek s tím, že důchodce by si sám zvolil typ pojištění. V Kongresu získal sympatie i demokratů. Expert Henry Aaron z Brookingsova institutu varoval, že tradiční systém Medicare funguje lépe, poukázky nejsou zárukou očekávaných úspor, a kromě toho privatizace Medicare hrozí, jako v jiných případech, vznikem nepokrytých oborů péče.

Poslanec pobouřil výroky o znásilnění

Konec politických vyhlídek republikánského poslance Sněmovny Todda Akina (65), který se nyní uchází o křeslo v Senátu, přiblížilo jeho skandální prohlášení, že ženské tělo má prý schopnost zastavit těhotenství v důsledku "skutečného" znásilnění. Tato slova otřásla i jeho vlastní stranou, která od něj dává ruce pryč.
"Pokud jde o skutečné znásilnění, má ženské tělo způsoby, jak se pokusit celou věc zastavit," řekl politik z Missouri místní televizi KTVI, když vysvětloval svůj nesouhlas s umělým přerušením těhotenství. Následovala smršť nevole.

Foto:

Klíčová slova: