Říjnová nadílka Konta Bariéry

24.10.2012 18:32

Mezi 46 žadatelů rozdělila více než 650 000 korun.

Členové Rady Konta BARIÉRY se sešli ke svému pravidelnému zasedání. Posuzovali 51 žádostí. 46 jich podpořili z Konta BARIÉRY částkou 654 438 korun. Více než 340 tisíc putuje mezi 33 tzv. standardních žádostí. U nich má Konto BARIÉRY pevně stanovenou výši příspěvku. Dá se říci, že standardní příspěvky jsou určeny na podporu standardních žádostí. Přispíváme tak na mechanické vozíky, rehabilitační kočárky, sluchadla, speciální autosedačky a některé další nejpotřebnější pomůcky. Další žádosti posuzovali členové Rady individuálně.

Karolíně, 16 let, z Pardubic přispějeme třinácti tisíci. Karolína má dětskou mozkovou obrnu (DMO) a pohybuje se na vozíku. Stále rehabilituje, jezdí do lázní a jinak se snaží žít jako jakákoliv slečna. Letos nastoupila na střední školu. Proto potřebovala elektrický vozík, aby při pohybu nebyla odkázána na pomoc další osoby. Pojišťovna však uhradila základní výbavu vozíku a Karolína by navíc potřebovala elektricky polohovací sedačku v ceně 23 tisíc, která jí při celodenním používání vozíku dost uleví.
 
Michalovi, 28 let, z Plzně pošleme dvacet tisíc. Má těžkou svalovou atrofii, nechodí a starají se o něj rodiče. Péče o syna je ale pro ně již velmi náročná, především při jeho přemisťování do vany a do postele. Michal nás proto požádal o příspěvek na pojízdný zvedák z odlehčeného materiálu. Zvedák i se závěsem stojí více než 80 tisíc.
 
Střední škola, Základní škola a Mateřská škola logopedická ve Frýdku-Místku poskytuje vzdělání žákům se zdravotním postižením, žákům s mentálním handicapem i s postižením kombinovaným. Celkově jich s nějakým typem postižení mají 150. Ve školní budově na ulici 28. října by vedení školy chtělo zpřístupnit 1. podlaží. Je zde třeba cvičná kuchyňka, minitělocvična, keramická dílna či relaxační místnost. Je tedy třeba instalace šikmé schodišťové plošiny v ceně 270 000 korun. Konto BARIÉRY pomůže 150 tisíci.
 
Více než 27 tisíc pošleme Dětskému centru Paprsek v Praze. Centrum je denním stacionářem pro klienty s mentálním, tělesným, smyslovým a kombinovaným postižením. Většina klientů je nechodící, do stacionáře dojíždí na kočárcích. Nejsou však polohovatelné, takže při práci logopeda, terapeuta nebo speciálního pedagoga jsou nevyhovující. Děti by potřebovaly jiný sklon opěrky a jiný způsob fixace těla, aby se mohly dobře soustředit při práci se specialisty stacionáře. Paprsek proto využívá polohovatelnou židličku. Vzhledem k rozdělení klientů do dvou místností potřebuje zakoupit ještě jednu. Židlička stojí téměř 50 tisíc korun.
(kj)
Klíčová slova: