Revmatici přešli čtyřikrát republiku

Přes 2000 kilometrů od začátku října nachodili pacienti s revmatoidní artritidou a překonali tak svůj cíl – pomyslně přejít napříč republiku od Aše až do Jablůnkova. Vysněných 547 kilometrů zdolali více než čtyřikrát. K příležitosti Světového dne artritidy tak připomněli, že pohyb je nedílnou součástí terapie revmatických onemocnění.

Stovky revmatiků vyrazily na „pochod od Aše až do Jablunkova“. Společnými silami  účastníci od začátku října urazili tolik kilometrů, že by to vydalo na přejití celé republiky. Ujité kilometry zaznamenávali na krokoměrech a v sobotu 12. října, na pražském happeningu u příležitosti Světového dne artritidy, je sečetli.

Republiku se jim podařilo přejí více než čtyřikrát. Pacientská organizace Revma Liga, který výzvu vyhlásila, tak chtěla upozornit na důležitost fyzické aktivity pro pacienty s revmatem a povzbudit je k pohybu.

„Pacienty s revmatoidní artritidou motivujeme k pohybu dlouhodobě. Letos se nám podařilo zapojit 449 lidí, kteří pravidelně vyrážejí na kratší či delší procházky. Republiku se nám proto podařilo pomyslně přejít vícekrát,“ říká předsedkyně pacientské organizace Revma Liga a organizátorka pochodu Edita Müllerová.

Na sobotním happeningu mohli zájemci zkonzultovat svůj zdravotní stav s lékaři a fyzioterapeuty. Na běžeckém trenažeru lidé přispěli uběhnutím části trasy, navíc každým ujitým kilometrem podpořili částkou 10 Kč výzkum dostupnosti a kvality péče.

Zástupci Revma Ligy ČR vyhlásili nejúspěšnější chodce. Pacienty přišel povzbudit i herec Jakub Žáček.

O nemoci

Revmatická onemocnění (revma) postihují pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy, šlachové úpony), mnohdy i některé jiné orgány. Rozdělují se do několika základních skupin: revmatická onemocnění zánětlivá (revmatoidní artritida, tzv. systémové nemoci a další), degenerativní revmatické nemoci (artróza), infekční artritidy, metabolické a endokrinní choroby spojené s revmatickými stavy (dna) a mimokloubní revmatismus. Mezi nejčastější a nejznámější patří zejména revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc a dna.

O Revma Lize ČR

Revma Liga ČR je společnost lidí s revmatismem, jejich rodinných příslušníků a přátel. Cílem společnosti je již více než 27 let zvyšovat povědomí o revmatických chorobách a pomáhat nemocným. Její členové bojují za plnohodnotný a rovnoprávný život zdravotně postižených a vytvářejí pro ně regionální kluby po celé České republice. Revma Liga ČR spolupracuje s mezinárodními organizacemi stejného zaměření, je vyhledávaným a rovnocenným partnerem pro pacienty, lékaře, zdravotníky i státní správu. Svou činností motivuje pacienty a ukazuje zdravé populaci svět očima revmatiků. Heslem ligy je: Revma si nevybírá, ale spolu to zvládneme. Více informací na www.revmaliga.cz.

 

Veronika Ostrá

 

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.