Rada Konta BARIÉRY rozdělila v únoru více než milion

11.02.2014 10:25

Celkem 37 žádostí bylo tzv. standardních. Jsou to ty, kde má Konto BARIÉRY pevně stanovenou výši příspěvku. Takto podporujeme nákup např. mechanických vozíků, sluchadel nebo speciálních kočárků. Všechny další žádosti posuzují členové Rady individuálně.
Pomůžeme dvaatřicetileté Petře z Plzně. Petra se celý život potýká s následky dětské mozkové obrny. Žije ale velmi aktivně. Vystudovala střední školu, miluje divadlo a výlety, ráda tvoří i rukama – maluje voskem a vyrábí náramky. V létě jezdí na putovní tábor s plzeňským sdružením Help me. Pro Petry maminku je však čím dál těžší s dcerou manipulovat, když jí pomáhá s hygienou. Proto je nutná bezbariérová úprava koupelny. Na vybavení jako je sprchová sedačka, vanička nebo madla přispějeme 30 tisíci.
Stejnou částku posíláme šestileté Nikolce do jižních Čech. Nikolka je z dvojčat, má zdravou sestru, sama ale po porodu prodělala krvácení do mozku, jehož následkem je těžké kombinované postižení. Rodiče s ní trpělivě cvičí a rehabilitují, ale Nikolka dodnes nesedí, nechodí, potřebuje pomocí i s otočením na bok nebo napitím… Nikolka prodělala několik operací, statečně bojuje se svým handicapem. Jak ale roste, stává se bezbariérová koupelna nutností.
Třiadvacetiletá Marta z jižních Čech se pohybuje na vozíku od svých čtrnácti let. Ochrnula na polovinu těla v důsledku autoimunitní reakce vyvolané očkováním proti žloutence. Od pojišťovny má nárok pouze na mechanický vozík. Rodina jí před deseti lety pořídila i vozík elektrický, aby se Marta dostala do přírody a mohla se opět začít věnovat svému celoživotnímu koníčku, sportovní kynologii. Vozík však již dosluhuje, potřeboval by celkovou revizi, nabíječku a nové baterie. Přispějeme 13 tisíci.
Čtyřletý Mareček z Brna je těžce postižený, příčina zatím není známa. Marek se narodil jako zdánlivě zdravé dítě, ale zhruba ve čtyřech měsících začali rodiče pozorovat jeho zpožďování. Nyní se neplazí, neleze, nechodí… S rodiči navštěvuje středisko rané péče i rehabilitační stacionář. A především miluje výlety. Po městě si zapřáhne tatínek za kolo speciální kočárek, do terénu by ale potřeboval cyklovozík. Ten včetně příslušenství stojí téměř 40 tisíc. Přispějeme 15 tisíci.   
Střední a základní škole - Dětskému centru 90 - v Olomouci-Topolanech pomůžeme 140 tisíci korun. Budova, kterou Dětské centrum koupilo a zrekonstruovalo v roce 1990, slouží i stacionáři a internátu pro žáky i dospělé s kombinovaným handicapem. Více než 130 klientů používá velmi starý výtah, do kterého se navíc nevejde doprovod. Rekonstrukce výtahu by byla velmi nákladná, a tak bude nahrazen přepravní plošinou. Celková investice přesáhne 640 000 korun, půl milionu věnuje Nadace ČEZ.
Česká asociace paraplegiků nás požádala o příspěvek na Swiss Trac. Jedná se o přídavné elektrické tažné zařízení k mechanickému vozíku s přídavnou dětskou sedačkou. Swiss Trac výrazně ulehčí mobilitu rodičům na vozíku při péči o jejich dítě. Připevní se ke stupačce vozíku a pohání jej elektromotor. Dokáže překonat i obrubník, jeden schod, zvládne o kopcovitý terén. Cena Swiss Tracu je 80 tisíc korun, Konto BARIÉRY přispěje 50 tisíci, aby jej CZEPA mohla rodičům zapůjčit.

Kristýna Jakubcová

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Image CAPTCHA
Napište písmena zobrazená na obrázku.