Program Open House Praha 2020 nabídne opět prohlídky pro osoby se sluchovým postižením

Architektura pro všechny“ je mottem letošního festivalu Open House Praha, který zve návštěvníky 5. a 6. září na prohlídku běžně nepřístupných budov a prostorů v 10 městských částech. „V letošním roce poznamenaném pandemií COVID-19 se s návštěvníky potkáme v náhradním zářijovém termínu. Potěšilo nás, že většina původně domluvených partnerů z řad budov se opět rozhodla zapojit,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Pro lidi se sluchovým postižením chystá festival prohlídky s tlumočením do českého znakového jazyka a simultánním přepisem ve třech objektech.

„I nadále sledujeme aktuální informace o stavu epidemie koronaviru a tomu také přizpůsobíme provoz a hygienické podmínky v budovách,“  dodává ředitelka Šenkyříková. 

Šestý ročník festivalu Open House Praha se uskuteční v týdnu od 1.–6. září a o víkendu 5. a 6. září zpřístupní veřejnosti 73 běžně nepřístupných budov a prostorů. Lidé si opět budou moci zdarma prohlédnout architektonicky cenné prostory historických paláců a reprezentativních vil, ale mohou ocenit i moderní designové kanceláře, industriální prostory, funerální architekturu nebo si užít nezapomenutelné výhledy na město ze střech výškových budov.

Program navíc představí rekonstrukce i oceňované novostavby, které jsou navrženy s ohledem na estetiku, ale také na kvalitu vnitřního prostředí. Víkendový program doplní týdenní doprovodné akce, které poskytnou návštěvníkům více informací o vybraných objektech a tématech z programu.

Od 1. září se rovněž pro návštěvníky otevře infocentrum v domě Radost na Žižkově.

Festival ani letos nezapomíná na lidi se sluchovým postižením, pro něž chystá prohlídky s tlumočením do českého znakového jazyka ve třech festivalových objektech.

V sobotu od 10.00 hodin se zájemci mohou podívat do Štencova domu, sídla byznys klubu Opero a v 15.00 hodin budou mít možnost dozvědět se více o multifunkční budově Quadrio a užít si krásné výhledy z její pobytové střechy.

V neděli v 15.00 hodin se pak uskuteční prohlídka historického parníku Vyšehrad. Prohlídky jsou zajištěny ve spolupráci se studenty z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících FF UK.

Ve všech objektech bude navíc díky spolupráci s Českou unií neslyšících a společností Transkript online zajištěn simultánní přepis mluvené řeči z náslechu v reálném čase, který je alternativou pro osoby neovládající plně znakový jazyk.

Jsem ráda, že díky spolupráci s dalšími partnery můžeme letos nabídnout pro osoby s různým postižením sluchu plnohodnotný výklad o architektuře a historii budov,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Na prohlídky doporučujeme registrovat se na nada@lintel.cz

Štencův dům   

Štencův dům byl postaven v letech 1909–1911 podle návrhu architekta Otakara Nejedlého, žáka Jana Kotěry. Ve své době šlo o velmi odvážnou stavbu ve stylu geometrické secese. Modernisticky pojatá stavba, kontrastující s okolní historickou zástavbou, se zprvu dočkala rozporuplného přijetí. V roce 1995 prošel dům celkovou rekonstrukcí a od roku 2016 zde sídlí coworkingové centrum Opero.

Quadrio

Multifunkční objekt Quadrio odkazuje svým názvem na základní tvar budovy a také čtyři funkce, které jsou zde propojeny: obchod, práce, bydlení a volný čas. Díky nejmodernějším technologiím a efektivním prostorovým uspořádáním jsou zde výrazně nižší provozní náklady. Budova je držitelem certifikátu pro zelené budovy LEED. Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost vystoupit na střechu tohoto objektu a pokochat se nádhernými výhledy na Prahu ze všech světových stran. 

Historický parník Vyšehrad

Nejstarší a největší kolesový parník na Vltavě byl spuštěn na vodu poprvé v roce 1938 a sloužil pro osobní přepravu do Vraného nad Vltavou a později i do Štěchovic. První významná rekonstrukce jej přeměnila na parník salónní (restaurační), ta druhá v loňském roce mu zase navrátila původní ráz. O festivalovém víkendu si mohou návštěvníci prohlédnout jeho salony, kormidelnu i strojovnu s původním parním strojem.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve 46 městech po celém světě. Festival zapojuje stovky dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov a jejichž aktivní nábor probíhá až do vypuknutí akce.  

Více informací k dispozici na https://www.openhousepraha.cz/bez-barier/ a na facebookové události Open House Praha 2020 – pro neslyšící.

Videopozvánka k dispozici zde

Michaela Pánková​

Klíčová slova: