Přivolejme s jarem naději - i pro nemocné rakovinou

Sedmý ročník osvětové kampaně pod názvem Tulipánový měsíc, který pořádá nezisková organizace Amelie, potrvá celý březen. Zahrnuje akce v nemocnicích, školách, obchodních centrech, na ulicích, v kavárnách i v samotných Centrech Amelie. Hlavním sdělením je: lidé s onkologickým onemocněním čelí v důsledku nemoci mnoha výzvám. Potřebují nejen léčbu, ale i odbornou psychosociální podporu. A laskavý přístup.

Tulipánový měsíc je na prvním místě akce plná skutečných i namalovaných tulipánů, kterými Amelie a její dobrovolníci vyzdobují onkologické ambulance i lůžková oddělení nemocnic. O výzdobu se každý rok starají zejména základní školy.

„Děti malují a nejrůznějšími technikami vyrábějí tulipány a nejen tulipány. Obrázky posílají i různá zájmová sdružení. Loni i jeden místní klub dobrovolných hasičů. Mnohé výtvory jsou opravdu krásné,“ říká arteterapeutka a ředitelka Amelie Michaela Čadková Svejkovská.

Mnoho zážitkových kurzů, seminářů, společenských setkání se odehrává v Centrech Amelie v Praze, Liberci, Olomouci a Rakovníku, ale nemalý počet akcí se chystá i ve veřejném prostoru.

Ve spolupráci s internetovým květinářstvím Florea, které každý rok nabízí benefiční kytice tulipánů a třicet procent z prodeje vždy věnuje Amelii, se letos v termínu 14. – 16. března budou tulipány také sázet a prodávat v Obchodním centru Chodov.

Loni se vybralo 38 tisíc korun a věřím, že letos to bude ještě víc,“ říká majitelka květinářství Florea Kateřina Hemerle.

Zároveň se můžete přijít pokochat krásou tulipánů a růží na velkolepou výstavu v Karolinu od pátku 15.3. do neděle 17.3.2019. Výstava je otevřena zdarma široké veřejnosti a bude opravdu krásná,“ dodává paní Hemerle.

„Podle národních onkologických programů, Světové zdravotnické organizace i doporučení EU je psychosociální podpora integrální součástí péče o lidi, kterým byla diagnostikována rakovina, a přispívá k větší účinnosti léčby,“ doplňuje Čadková Svejkovská.

I v této souvislosti Amelie plánuje 25. 3. 2019 od 17.00 hodin v Městské knihovně v Praze bezplatnou veřejnou diskusi k projekci dokumentárního filmu „Rakovina je šok“, kde o své nemoci mluví pět žen, veřejně známých osobností.  Na projekci naváže debata s onkoložkou Alexandrou Aschermannovou.

V roce 2018:

Vyzdobeno 26 oddělení ve dvanácti nemocnicích
Na výzdobě se podílelo přes 3 000 lidí
V nemocnicích proběhlo 9 akcí, v Centrech Amelie dalších 15
Zapojilo se 73 institucí (zejména škol)
Akce svítila z 91 citylights v Praze
V metru a dalších dopravních prostředcích MHD viselo 2 880 plakátů
Rozdalo se 6 000 letáků

Tulipánový měsíc potřebu komplexní péče zviditelňuje. Zároveň jím ale Amelie a všichni zúčastnění dávají vzkaz nemocným, že nejsou sami a že jsou kolem nich lidé a organizace, kteří jim mohou účinně pomoci, v praxi se tak naplňuje motto „Přivolejme s jarem i naději“.

Více se dozvíte na www.amelie-zs.cz

Tereza Žílová

Klíčová slova: