Příspěvky na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením se zvýší zpětně od července

Maximální částka příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce se zpětně od 1. července 2022 zvyšuje z 13 600 Kč na 14 200 Kč. Rozhodla o tom dnes vláda na návrh, který předložil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Jde o součást balíčku opatření na podporu zdravotně znevýhodněných osob, z nichž většinu na konci srpna již vláda schválila.

"Zvýšení příspěvku by především mělo motivovat zaměstnavatele, aby dál vytvářeli pracovní místa pro zdravotně znevýhodněné osoby na chráněném trhu práce. Jde o jednu ze skupin obyvatel, které jsou současným růstem cen nejvíce ohrožené. Proto jsme se zaměřili na pomoc cílenou právě na ně. Navýšení tohoto příspěvku je dalším opatřením v rámci balíčku pomoci zdravotně znevýhodněným, který jsme jako MPSV již předložili,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Vládní nařízení, které příspěvek upravuje, bude účinné od 1. října. To znamená, že zvýšený příspěvek bude zaměstnavatelům osob se zdravotním postižením poskytován již za 3. čtvrtletí letošního roku.

„Na chráněném trhu práce je v současné době zhruba 65 tisíc osob se zdravotním postižením. Jejich počet navíc průběžně roste. Zvýšení příspěvku se tak dotkne velkého množství lidí,“ dodal ministr Jurečka.

Příspěvek, jehož maximální výše byla nově stanovena na 14 200 Kč na osobu, pomáhá k začleňování osob se zdravotním postižením. Od zvýšení se očekává, že by měla být dosavadní místa nejen zachována, ale budou vytvářena i další pracovní místa, díky nimž budou tyto osoby nacházet nová uplatnění.

Zdroj: MPSV

 

 

Klíčová slova: