Přes 1000 plavců s handicapem se za 20 let naučilo plavat dle metodické řady Kovář - Nevrkla

10.07.2012 11:04

Dvacátý ročník Plaveckého léta s KONTAKTEM bB zahájilo 50 dospělých plavců, kteří se sjeli do Strakonic ze čtyř středisek KONTAKTU bB: Prahy, Brna, Karlových Varů a Českých Budějovic, aby v průběhu jednoho týdne vypilovali plavecké způsoby prostřednictvím kvalitně vedených technických cvičení z metodické řady zakladatelů sdružení Martina Kováře a Jana Nevrkly a potrénovali svoji plaveckou vytrvalost.

Plavecké skupiny Komety a Hvězdy čeká pestrý program dvoufázového plaveckého tréninku, rozcviček, rehabilitačních cvičení, jógových cvičení, hudební produkce a to vše orámováno skromnými oslavami dvacátého výročí Plaveckého léta.

Služebně nejstaršími každoročními účastníky Strakonického léta s KONTAKTEM bB jsou Eva Tomanová a Jan Thenot. Honza, karlovarský plavec, kvadruplegik (postižení dolních i horních končetin), který absolvoval první kemp v roce 1994. Tehdy poprvé uplaval sám a bez pomůcek 50 m. Od té doby uplaval nespočet kilometrů, dostudoval střední školu, zahájil studium na Metropolitní Univerzitě v Praze, hraje florbal na elektrickém vozíku a připravuje se na absolvování autoškoly.

Někteří účastníci z roku 1993 se přijedou na „služebně mladší“ plavce podívat na závěrečné zakončení a vyhlášení plaveckých závodů Strakonice Cup - například Martin Kovář, čtyřnásobný paralympijský vítěz a zakladatel sdružení, který je v závěrečné přípravě před Letními Paralympijskými hrami Londýn 2012, kde bude startovat v časovce a silničním závodě na handbiku (kolo upravené pro osoby, které nemohou šlapat nohama).

Kromě výše uvedených plavců najdete mezi Kometami a Hvězdami plavce, jejichž motivací jsou Paralympijské hry Rio de Janeiro 2016, možná právě strakonické léto jim dá ten správný základ do náročného tréninku. Uvidíme za 4 roky.

Ve Strakonicích bude také pilně trénovat Kateřina Lišková, které Český paralympijský výbor znemožnil účast na Paralympijských hrách v Pekingu 2008, na Mistrovství světa 2012 a mnoha dalších mezinárodních závodech. Ani letos nebyl postoj Českého paralympijské výboru k plavcům vstřícný a v důsledku nejasné situace jak z hlediska nominací tak z hlediska financí rezignovala Kateřina a Vojtěch Franěk na účast na Paralympijských hrách v Londýně i přesto, že měli splněné kvalifikační standardy Mezinárodního paralympijského výboru.

„Je obdivuhodné, že Kateřina i po tolika letech příkoří ze strany Českého paralympijského výboru neztratila chuť a stále trénuje. Plavecké závody Strakonice Cup však pro ni budou možná jediné závody v roce 2012“,  komentuje situaci Jan Nevrkla, trenér, spoluautor metodické řady a zakladatel KONTAKTU bB a k dvacátému ročníku dodává „kdo by to byl před dvaceti lety řekl, že naučíme za tu dobu plavat přes 1000 plavců se zdravotním postižením, že je do plaveckého programu každoročně zapojeno na 300 plavců, které vedeme nejenom ke kvalitnímu pohybu ve vodě, ale i k aktivnímu životnímu stylu.“

V rámci týdenního kempu projde školením na 20 asistentů a plaveckých instruktorů, kteří se učí jak naučit plavat osoby s různými typy postižení. Mezi 50 plavci jsou osoby s postižením vrozeným i s postižením, které si přivodili v průběhu života ať již po úraze či po nemoci.

Přijeďte se na nás podívat, najdete nás v plaveckém areálu Na Křemelce a uvidíte nás všechny v akci viz program níže.

Radka Kučírková

Klíčová slova: