Pozor na konec roku, zaměstnáváte-li lidi s postižením

S blížícím se koncem roku by měly zpozornět firmy zaměstnávající lidi s postižením. Pokud nestihnou zaplatit všechny povinné daně a odvody do posledního kalendářního dne, přijdou o příspěvek na zaměstnávání lidí s postižením.

Každého čtvrt roku totiž mohou žádat o příspěvek na částečnou úhradu platů, mezd a dalších nákladů spojených se zaměstnáváním lidí s postižením. Příspěvek pokryje 75 % skutečně vynaložených prostředků, na osobu jde maximálně o 12 000 Kč.

O příspěvek se žádá zpětně vždy za uplynulé čtvrtletí a jednou z klíčových podmínek jeho přiznání je prokázání bezdlužnosti k poslednímu dni kalendářního čtvrtletí. Nestačí přitom, aby byly všechny platby odeslané, ale musí být nejpozději poslední kalendářní den čtvrtletí i připsány na příslušných účtech.

Na konci roku je to vždy ještě komplikovanější větším počtem volných dnů okolo Vánoc a Silvestra. Ombudsmanka se vícekrát setkala s případy, kdy firmy uhradily platby včas, ty však nebyly připsány do 31. 12., ale až nejbližší pracovní den, tj. 2. 1. Z pohledu zákona tím ale firma nesplnila podmínky a o příspěvek za uplynulé čtvrtletí přišla. 

Více o tom zde: https://www.ochrance.cz/aktualne/tiskove-zpravy-2019/zamestnavate-lidi-s-postizenim-dejte-si-pozor-na-konec-ctvrtleti/

Zdroj:Veřejný ochránce práv

Klíčová slova: 

Komentáře

Výplaty za 4.kvartál (říjen - prosinec) se uzavírají 20.ledna následujícího roku.To,co popisujete by mělo v důsledku to,že budete mít v účetnictví zmatek.Výplaty za listopad musí být uzavřeny do 20.prosince s tím,že ten den budou povinné odvody již připsány na účtech zdravot. pojišťoven a OSSZ. Rovněž tak na Finančním úřadě.Tak nevím,proč píšete o problémech na konci roku. Tam by žádné problémy neměly vzniknout, není důvod. Důležité je si požádat včas o potvrzení o bezdlužnosti anebo požádat Úřad práce,aby si bezdlužnosti opatřil sám. Tam je ale problém, že se pak posune výplaty příspěvku do té doby, než bude mít ÚP všechny bezdlužnosti. Bez toho nemůže příspěvek vyplatit.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.