Poštovní spořitelna vychází vstříc lidem se sluchovým postižením - bude zájem o její službu?

11.07.2012 23:59

Poštovní spořitelna spustila pilotní projekt, který sluchově postiženým klientům banky či zájemcům o její služby usnadní komunikaci při vyřizování jejich finančních záležitostí. Odpovědi bankovního úředníka klienti uvidí před sebou na monitoru počítače. Projekt Era eScribe, na kterém spolupracují Poštovní spořitelna, ČVUT a Česká unie neslyšících, bude finanční ústav testovat do konce července ve svých pěti pražských Era finančních centrech. Přijďte si vyzkoušet, jak snadno se dá dorozumět s pomocí simultánního přepisu na dálku, vyzývají autoři projektu ohluchlé a těžce nedoslýchavé lidi, kteří ani nemusí být klienty Poštovní spořitelny, mohou se jen přijít informovat o jejích službách. Podle projeveného zájmu o takovou službu se pak Poštovní spořitelna rozhodne, zda ji zavede do rutinního provozu, a to postupně i v dalších pobočkách v České republice. 

Jak taková komunikace s neslyšícím nebo těžce nedoslýchavým návštěvníkem Era finančního centra probíhá? Stačí, aby návštěvník požádal o simultánní přepis, sám žádné zařízení nepotřebuje. Pracovník pobočky se spojí telefonicky s přepisovatelem, kterého zajišťuje Česká unie neslyšících, poté otevře soubor na webové stránce Era eScribe a otočí monitor tak, aby na něj viděl návštěvník. Od té chvíle se veškeré promluvy pracovníka, přenášené přes hlasitý odposlech telefonu do sluchátek přepisovatele, budou ihned zobrazovat v textové podobě na monitoru.

Oba účastníci rozhovoru tak budou mít jistotu, že neslyšící klient dostal všechny potřebné informace a správně jim porozuměl, což například při odezírání není nikdy zaručeno.

Zatím mnoho zájemců o tuto formu komunikace do Era finančních center nepřišlo, hned druhý se ale po srovnání výpisu ze svého účtu za minulý měsíc s tím, kolik by za stejné služby platil u Poštovní spořitelny, okamžitě rozhodl pro změnu. Poštovní spořitelna totiž nabízí pro držitele průkazů TP, ZTP a ZTP/P i osoby starší 58 let výrazně zvýhodněný účet.

Simultánní přepis bude Česká unie neslyšících zajišťovat po dobu pilotního provozu v červenci po všechny pracovní dny vždy od 9 do 12 a od 13 do 18 hodin. Neslyšící zájemci jej budou moci využít v Era finančních centrech Poštovní spořitelny v Praze 1, Revoluční 11, Praze 4, Roztylská 1, Praze 5, Štefánikova 18/25, Praze 8, Střelničná 1660 a Praze 9, Krátkého 211/2.

(wr)

Klíčová slova: