Pošlete svůj hlas literárnímu dílu od hluchoslepého autora

Od 1. srpna do 31. srpna 2022 může kdokoliv svým hlasováním rozhodnout o vítězi 8. ročníku Ceny Hieronyma Lorma.

Spolek LORM z.s. zveřejnil na svých webových stránkách čtyři básnické texty v kategorii Poezie a deset literárních děl v kategorii Próza, přihlášených do soutěže na společné téma „A život jde dál“.

Hluchoslepým autorům soutěžních básní a povídek bude na základě elektronického hlasování udělena Cena veřejnosti. Prostřednictvím literárních děl může každý nahlédnout do příběhů lidí, kteří se museli naučit žít s hluchoslepotou. 

A jak se lze do hlasování o Cenu veřejnosti zapojit? „Stačí si na našich webových stránkách přečíst anonymně zveřejněné příspěvky a klepnutím na jedno tlačítko u Poezie a na jedno tlačítko v sekci Próza poslat hlas vybraným dílům,“ přibližuje pravidla soutěže Petra Zimermanová, ředitelka LORM z.s.

„Z jednoho počítače či mobilního telefonu lze v každé kategorii hlasovat pouze jedenkrát,“ doplňuje. 

Přímý odkaz na e-hlasování od 1. srpna do 31. srpna 2022: https://www.lorm.cz/pro-hluchoslepe/nase-projekty/cena-hieronyma-lorma/aktualni-rocnik/hlasovani/

Hluchoslepým autorům vítězných děl bude udělena Cena veřejnosti v září na konferenci LORM z.s. v Kralupech nad Vltavou (22. 9. – 25. 9. 2022). Vedle této ceny se také soutěží o Cenu odborné poroty. Součástí soutěže je i výtvarná kategorie, do které se přihlásilo osm hluchoslepých tvůrců. Jejich díla budou vystavena na zářijové konferenci LORM a o vítězích rozhodnou účastníci setkání.

Smyslem umělecké soutěže je poskytnout osobám s hluchoslepotou prostor ke kreativitě a současně zprostředkovat jejich svět veřejnosti. Soutěž nese jméno po hluchoslepém básníkovi, filosofovi a novináři Heinrichu Landesmannovi (9. 8. 1821 – 3. 12. 1902), který z důvodu pronásledování rakousko-uherskými úřady přijal pseudonym Hieronymus Lorm. Pro vlastní potřebu si vytvořil komunikační systém – dotekovou tzv. Lormovu abecedu, kterou dnes používají ke komunikaci hluchoslepí nejen u nás, ale také například v Německu, Belgii či Švýcarsku.

Cena Hieronyma Lorma je pořádána už po osmé, první ročník se konal v roce 2006 při příležitosti 15. narozenin sdružení LORM. Další informace k soutěži lze získat na webových stránkách www.lorm.cz. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Petra Zimermanová

 

Klíčová slova: