Po České televizi spustila vysílání pro nevidomé i Nova

09.02.2013 12:18

Testovací vysílání zvukového popisu pořadu pro nevidomé diváky zahájila týden po České televizi také Nova. Jde o tzv. audiodeskripci, která může u starších typů set-top boxů způsobit technické komplikace, které se projeví výpadkem standardní zvukové stopy pořadu. V některých případech se zvukový popis spustí automaticky, pak je potřeba jej manuálně vypnout v menu TV nebo settop boxu.

Zvukový popis je vysílán společně s obrazovou stopou v pozemním vysílání multiplexu 2 a divák si jej může manuálně vypnout nebo zapnout. Ze zákona je vysílatel povinen tímto popisem opatřit 2 % vysílání. V případě televize Nova to budou nejsledovanější pořady –Televizní noviny, včetně Sportovních novin a Počasí, a seriály UliceOrdinace v růžové zahradě 2 Gympl s (r)učením omezeným.

Pokud k takovým komplikacím dojde, doporučuje Nova najít v menu TV nebo set-top boxu možnost "zvukový popis", "audiodeskripce" nebo "AD", a tu následně vypnout. Každý přijímač má menu jinak strukturované, doporučuje tedy pomoc hledat v manuálu. V případě výpadku zvuku je dalším možným řešením nové, ať už manuální či automatické, naladění stanic.

V případě přetrvávajících technických potíží se lze se svými dotazy obrátit na adresu dopisove@nova.cz.

Zdroj: TV Nova

Klíčová slova: