Plavci s handicapem zářili ve Strakonicích

25.08.2012 10:28

Dostali se i na obálku nového čísla časopisu Můžeš.

V právě vycházejícím čísle časopisu Můžeš naleznete kromě jiného zásadní rozhovor s Vandou Hájkovou z katedry speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Hovoří především o tom, že integrace a inkluze dětí s postižením je pro české školy neustále velké téma, a přestože se zdá, že se s ním nedokáží vyrovnat, postupně přece jen pokračuje. Vanda Hájková zdůrazňuje, že integrační plány z ministerstva školství se donedávna snažily byrokraticky prosazovat mj. proto, že byly spojeny s představou, že resort tak získá více evropských peněz. A také upozorňuje na představu některých rodičů, že škola je jakýsi autoservis, do kterého ráno přivezete vůz a odpoledne si jej vyzvednete opravený. Děti s postižením však naopak potřebují individuální a velice citlivý přístup jak ve škole, tak v rodině.

V reportáži z Domu na půl cesty v Hrochově Týnci, který patří chrudimskému Centru J. J. Pestalozziho, zveřejňujeme velmi silný příběh chlapce, který se i přes týrání v rodině a neustálý hlad dokázal nedávno osamostatnit. Jde o příběh, jakých jsou podle statistik v Česku tisíce.

Ředitel Jedličkova ústavu a škol Jan Pičman ve svém textu popisuje, jak funguje v Nizozemsku ústavní péče. A zdůrazňuje, že radikální řešení typu zrušit ústavy by naší společnosti uškodilo. Podle zahraničních zkušeností je totiž existence takových zařízení naprosto oprávněná.

Fotoreportáž Jana Šilpocha z Plaveckého léta ve Strakonicích, kde se učí děti s handicapem plavat podle unikátní metody, je důkazem toho, jak lze dětem odkázaným na vozík zpříjemnit život.

Dalším tématem jsou nové zahraniční technologie. Tentokrát se zabýváme novými konstrukcemi stanů pro vozíčkáře, které jim usnadní pobyt v přírodě.

Motoristický novinář Petr Buček popisuje, jak které automobilové značky mají uzpůsobeny zadní dveře, takže jsou více či méně vhodné pro vozíčkáře.

Fotograf a novinář Ondřej Neff zase komentuje snímky, které čtenáři posílají na stránky www.muzes.cz, a ty nejlepší tradičně otiskujeme.

Jindřích Štěpánek

Klíčová slova: